Kriteret që përcaktojnë katër skuadrat më të mira nga vendet e treta

Futboll

Kriteret që përcaktojnë katër skuadrat më të mira nga vendet e treta

Më: 23 qershor 2024 Në ora: 14:00
Foto ilustrim

Çdo ekip në Euro 2024 ka luajtur tashmë dy ndeshjet e para të kampionatit. Gjermania, Portugalia dhe Spanja kanë siguruar një vend në fazën e 16-të, ndërsa Polonia është e vetmja skuadër deri më tani që nuk ka asnjë mundësi për të kaluar tutje.

Për momentin situata më e komplikuar është në grupin “E”, ku Belgjika, Ukraina, Rumania dhe Sllovakia kanë nga tre pikë para ndeshjeve të fundit.

Nëse dy ose më shumë skuadra nga i njëjti grup janë në nivel pikësh pas përfundimit të ndeshjeve të treta në fazën e grupeve të Euro 2024, kriteret e mëposhtme do të zbatohen në rendin e specifikuar për të përcaktuar renditjen:

– më shumë pikë të grumbulluara në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë
– goldiferenca më e mirë e fituar në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë
– më shumë gola të shënuar në ndeshjet mes këtyre skuadrave

Nëse, pas aplikimit të tre kritereve të para, skuadrat ende nuk mund të ndahen, dy pikët e para ri-aplikohen vetëm në ndeshjet ndërmjet skuadrave të mbetura për të përcaktuar renditjen e tyre përfundimtare. Nëse kjo procedurë nuk rezulton në një vendim, kriteret e mëposhtme do të zbatohen në rendin e caktuar për dy ose më shumë ekipe ende të barabarta:

– diferencë më e mirë e golave ​​në të gjitha ndeshjet e grupit
– numri më i madh i golave ​​të shënuar
– Numri total më i ulët i pikëve disiplinore bazuar vetëm në kartonët e verdhë dhe të kuq të marrë nga lojtarët dhe trajnerët e ekipit në ndeshjet e grupit (kartoni i kuq = 3 pikë, kartoni i verdhë = 1 pikë, përjashtimi me dy kartona të verdhë në një ndeshje = 3 pikë )
– pozicioni në renditjen e përgjithshme të kualifikueseve evropiane

Nëse dy skuadra me të njëjtin numër pikësh dhe të njëjtin numër golash të shënuar dhe të pësuar luajnë ndeshjen e tyre të fundit në grup kundër njëra-tjetrës dhe janë ende të barabarta në fund të asaj ndeshje, renditja e tyre përfundimtare do të përcaktohet nga një goditje penallti, me kusht që një ekip tjetër në grup të mos ketë të njëjtin pikë pas përfundimit të të gjitha ndeshjeve.

Si përcaktohen katër skuadrat e treta më të mira?

Rezultatet e skuadrave të renditura të treta krahasohen në bazë të tri ndeshjeve të tyre në fazën e grupeve sipas kritereve të mëposhtme:

– më shumë pikë
– diferencë më e mirë e golave
– më shumë gola të shënuar
– më shumë fitore
– më pak pikë disiplinore bazuar vetëm në kartonët e verdhë dhe të kuq të marrë në të gjitha ndeshjet e grupit

– pozicion në renditjen e përgjithshme të kualifikimeve evropiane.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat