KEDS njofton për punime në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Kosova

KEDS njofton për punime në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Më: 23 maj 2022 Në ora: 16:51
Foto ilustrim

KEDS ka njoftuar për punime në rrjet përgjatë së martës dhe mërkurës, ku si shkak disa zona do të mbesin përkohësisht pa furnizim me energji elektrike.

Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet:

24.05.2022

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Prishtinë

1.

TS 35/10[kV] Mazgiti do të ndërprehet:

LP 10[kV] Qyteti(Mazgiti) (kodi: 15019001 ) prej orës 10:00 deri në ora 14:00

Vendet: Mazgit te Tyrbja, Prestreshët, Boshnjakët, Klinakët, Ujësjellësi, Berishët dhe Fakulteti i Gazetarisë.

Arsyeja: Ndërrimi i izolatorëve.

Mitrovicë

1.

Nga TS 110/10[kV] Vushtrria 2 do të ndërprehet:

Dalja 10[kV] Novolani (kodi: 73000005) nga ora 11:00 deri 15:00

Vendet: Një pjesë e Bukoshit, Novolani, Kolla, Vërnica, Rezniku, Shallci, Druvari dhe Mihaliqi.

Arsyeja: Ndërprerje për siguri të sistemit, mirëmbajtje preventive, ndërrimi i shtyllave 10kV.

2.

Nga TS 110/10[kV] Vushtria 2 do të ndërprehet:

Dalja 10[kV] Stacioni Hekurudhor (kodi:73000004) nga ora 10:00 deri në ora 14:00

Vendet: fshatrat: Akrashticë, Ashlan, Balinc, Beqiq, Bruznik, Bukosh, Dolak, Dubovc, Galicë, Hercegovë, Liqej, Lugmir, Mikushnicë (një pjesë), Novolan (një pjesë), Okrashticë, Oshlan, Pantinë, Shtitaricë, Shtruher, Stacioni Hekurudhor dhe Taraxhë (një pjesë).

Arsyeja: Ndërprerje për siguri të sistemit, riparimi i ndarësit në Dolak dhe shtrëngimi i përçuesve në Bukosh.

3.

Nga NS 110/10(20) kV Skenderaj do të ndërprehet:

LP 10kV Llausha (kodi: 74000011 ) prej orës 11:00 deri në ora 12:30

Vendet: rrugët: Ali Gashi (një pjesë), Azem Bejta, Azem Galica-Saraj, Afër Stadionit (një pjesë), Bajram Zena-Saraj, Ilaz Kodra (një pjesë), Kuvendi i Kaçanikut-Saraj (një pjesë), Nëna Tereza-Saraj, Rasim Kiqina (një pjesë), Likuiduesit e Shtabit 1945-Saraj (një pjesë), Nak Berisha-Lagjja II (një pjesë) dhe Ulpiana (një pjesë); fshatrat: Llaushë, Llaushë, Llaushë-Lagja Geci dhe Lagja Rrecaj (një pjesë) dhe Polac (një pjesë).

Arsyeja: Ndërprerje për siguri të sistemit, vendosja e siguresave në ndërprerës.

4.

Nga NS 110/10(20)[kV] Skenderaj do të ndërprehet:

LP 10[kV] Tjegullorja 2 (kodi: 74000008) nga ora 12:30 deri 14:00

Vendet: Fabrika e Bllokave.

Arsyeja: Ndërprerje për siguri të sistemit, vendosja e siguresave në ndërprerës.

Pejë

1.

Nga NS 110/10[kV] Klina do të ndërprehet:

Dalja 10[kV] Qyteti (kodi: 52000012) nga ora 11:00 deri 15:00

Vendet Rrugët: Abedin Rexha, Dëshmorët e Kombit (një pjesë), Ded Gjon Luli (një pjesë), Haxhi Zeka (një pjesë), Isa Boletini (një pjesë), një pjesë e Klinës, Lidhja e Prizrenit, Maluzhganë (një pjesë), Marija Shllaku (një pjesë), Mehdi Morina (një pjesë), Mujë Krasniqi, SHeshi Mujë Krasniqi, Qendra Zejtare (një pjesë), Skender Rexhepi dhe një pjesë e rrugës Struga.

Arsyeja: Ndërprerje për siguri të sistemit, montimi i shkarkuesve katodik dhe punimi i kokave të kabllove te tensionit të mesëm në TS Blinda te KEDS-i.

2.

Nga NS 110/10[kV] do të ndërprehet:

Dalja 10[kV] Gremniku (kodi: 52000011) nga ora 09:00 deri në ora 16:00

Vendet: fshatrat: Dollc, Gremnik, Kpuz, Perlina, Perqevë, Qeskovë, Qupevë, Qupevë e Ulët, Qupevë e Epërme, Rastok (një pjesë), Sferkë, Sferkë e Gashit dhe Volljakë.

Arsyeja: Ndërprerje për siguri të sistemit, pastrimi i linjave shpërndarëse nga vegjetacioni.

3.

NS 110/10[kV] Deçani do të ndërprehet:

Dalja 10[kV] Ledinat (kodi: 53000001) nga ora 11:00 deri në ora 15:00

Vendet: Gramaqeli, Belegu, Baballoqi, Dubrava, Irzniqi, Ledinat dhe Prokolluku.

Arsyeja: Ndërprerje për siguri të sistemit, ndërrimi i shtyllave të tensionit të mesëm.

Gjilan

1.

Nga TS 35/10[kV] Gjilani II do të ndërprehet:

LP-si 10[kV] KFOR-i (kodi: 60061009) nga ora 11:00 deri 14:30

Vendet: Xhamia e Medresesë, Konvikti, KFOR-i, Ambulanca e Dardanisë dhe Xhaxhi.

Arsyeja: Ndërprerje për siguri të sistemit, ndërrimi i transformatorëve matës rrymor 2×100/5/5A

25.05.2022

Punime në projekte investive

Mitrovicë

1.

Nga TS 110/10(20)[kV] Skenderaj do të ndërprehet:

Dalja 10[kV] Turiqevci (kodi: 74000006) prej orës 09:00 deri në ora 18:00

Vendet: fshatrat: Açarevë, Burojë, Burojë-Lagja: Beqani, Duraku, Haliti, Hoti, Kastrati, Man Hajdini, Shala, Thaqi dhe te Xhamia, Izbicë, Izbicë-Lagja Bajra, Klladernicë (një pjesë), Klinë e Ulët (një pjesë), Kopiliq, Kopiliq – Lagjja: Marinëve, Hatalaku, Kadrija, Kuqani, Smaka dhe Veseli,Kopiliç i Epërm, Kopiliq i Poshtëm, Turiçevc, Turiçevc – Lagjja: Abazi, Ali Obrija, Halimi, Hoti dhe Lutani, Llaushë, Llaushë-Lagjja: Ajet Haziri, Aliqku, Bibaj, Bekteshi, Berisha, Bimbashi, Gashi, Haziraj, Lani, Qerimi dhe Rrecaj, Gecajve, Shabani, Shatri, Sylani, Tropëve, Zejnullahu dhe Zyrani, Rakincë, Resnik (një pjesë) dhe Vojnik.

Arsyeja: Demontimi i përçuesit ekzistues, demontimi i konzollave ekzistuese dhe i transformatorëve të vjetër, shtrirja e përçuesit të ri, montimi i konzollave metalike, montimi i ndarësve të rinj, montimi i izolatorëve, tokëzimi i shtyllave të tensionit të mesëm dhe elementet tjera përcjellëse.

Prishtinë

1.

Nga TS 35/10[kV] Parku i Biznesit do të ndërprehet:

NS 10/04[kV] Tërpezë te shkolla (kodi: 16023003069) nga ora 09:30 deri 16:30

Vendet: Fshati Tërpezë pjesërisht.

Arsyeja: Ndërrimi i ormanit 0.4 kV tek TS Terezë te shkolla.

2.

NS 110 /10[kV] Prishtina 3 do të ndërprehet:

Dalja 10[kV] Nr. 31 Mark Isaku (kodi: 12000022) nga ora 09:00 deri 16:00

Vendet: Bahollët dhe Tophanja, Meto Bajraktari, Bicurri, Art konstruksion,”BH-Home” Shpk Mentor Pllana-Dardania.

Arsyeja: Punimi i lidhëseve të tensionit të mesëm për lidhjen e kabllove të reja për TSB Bicurri dhe Milazim Veliu.

3.

Në TS 110/10(20)kV Prishtina 3 do të ndërprehet:

LP 10kV Nr. 22 Remonti Kabllovik (kodi: 12000015) nga ora 09:00 deri 16:00

Vendet: Remonti, rrugët: UÇK (një pjesë), Jakove Xoxa dhe Meto Bajraktari.

Arsyeja: Punimi i lidhëseve të tensionit të mesëm për lidhjen e kabllove të reja për TSB Bicurri dhe Milazim Veliu.

25.05.2022

Punime nga palët e treta

Prishtinë

1.

Nga NS 35/10[kV] Fushë- Kosova do të ndërprehet:

NS 10/0.4[kV] TS Shtëpia e kulturës me (kod: 15018008075) prej orës 12:00 deri 15:00

Vendet: Sllatinë e Madhe – konsumatorët përgjatë rr. Prishtinë – Peje (në afërsi të Shtëpisë së kulturës)

Arsyeja: Dislokimi i rrjetit 0.4kV Sllatinë sipas zgjidhjes teknike leje-hyrjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat