​KFOR-i hungarez jep donacion pajisje mjekësore në Podujevë

Kosova

​KFOR-i hungarez jep donacion pajisje mjekësore në Podujevë

Më: 24 maj 2022 Në ora: 11:01
Foto ilustrim

Forcat mbrojtëse hungareze, në përputhje me vendimin e qeverisë hungareze, kanë realizuar një projekt të bashkëpunimit civil-ushtarak (CIMIC) për qytetarët e Podujevës.

Sipas njoftimit, donacionet u dorëzuan nga komandanti i shefit të kabinetit të KFOR-it (Përfaqësuesi i Lartë Kombëtar i Hungarisë), Koloneli Csaba Sari dhe përfaqësuesit e Batalionit Rezervë Taktik të KFOR-it.

Ata dërgojnë pajisje mjekësore si defibrilator, pajisje EKG, stetoskopë, matës të presionit të gjakut, matës të oksigjenit në gjak, matës të sheqerit në gjak, kuti terapi antishoku, karrige me rrota, spatula gome për rastet epileptike për Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare.

Qëllimi i këtij donacioni është të përmirësojë aftësinë e statusit të nivelit Spitalor IOT ofron shërbime më të mira për të gjithë popullsinë e qytetit”, thuhet në njoftim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat