Klopp ka filluar të sillet njësoj si në sezonin kur gjithçka filloi të prishej te Dortmundi

Futboll

Klopp ka filluar të sillet njësoj si në sezonin kur gjithçka filloi të prishej te Dortmundi

Më: 25 janar 2021 Në ora: 08:30
Jurgen Klopp

Jehona e fjalëve dhe veprave të Jurgen Klopp në këtë periudhë krize është shqetësuese për tifozët e Liverpoolit.

Kjo për faktin se ai ka filluar të sillet njësoj sikurse në sezonin 2014/2015 kur gjithçka filloi të shkonte keq te Borussia Dortmundi.

Qëkur filloi ta mbronte titullin e Ligës Premier, strategu gjerman ka nisur të ankohet vazhdimisht dhe thuajse për gjithçka.

Pa ndonjë radhitje të caktuar, ka pasur ankesa për numrin e ndeshjeve, VAR-in, fillimet e hershme, orarin e ngarkuar dhe lëndimet – shkruan The Sun.

Edhe gjatë rënies te Dortmundi kishte reagime ndaj mediave dje ndaj vendimeve të gjyqtarëve, ndërkohë që skuadra e tij po pësonte humbje.

Asokohe, brenda 30 muajsh, Klopp e kishte shkuar nga fitimi i dyfishtë i titullit të Bundesligas, arritjes në finale të Ligës së Kampionëve dhe rënies në vendin e 18-të në tabelën e kampionatit gjerman.

Reagimet ndaj gazetarëve është duke i bërë edhe këtë sezon me Liverpoolin, si dhe opinionet e tij se nuk duhet ta ristrukturojë skuadrën, ndërkohë që përmend sukseset e mëparshme.

Natyrisht që “përballja” kryesore, si atëherë si tani është në konferencat për shtyp, ku duhet të japë arsyet kur të zgjedhurit e tij dështojnë. Madje, në një periudhë te Dortmundi, kishte zgjedhur të përgjigjej me “nuk kam koment” ndaj të gjitha pyetjeve.

Rekordin e pikëve e kishte arritur edhe te BVB njësoj sikurse te Liverpooli në sezonin triumfues për të pasuar rënia. Eliminimi nga Kupa FA në një përballje direkte me liderin e Ligës Premier, Manchester United, përbën një shqetësim për tifozët e Liverpoolit lidhur me rrjedhën e mëtutjeshme të këtij sezoni.

Pritet të shihet nëse Klopp do të arrijë ta kthejë situatën në favorin e tij dhe të Redsave apo do ta shoqërojë e njëjta përvojë sikurse te Borussia Dortmundi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat