Fansat i kërkojnë kombëtares së Gjermanisë të bojkotoj Kupën e Botës 2022

Futboll

Fansat i kërkojnë kombëtares së Gjermanisë të bojkotoj Kupën e Botës 2022

Më: 8 mars 2021 Në ora: 21:37
Fansat e Gjermanisë

Fansat e Gjermanisë kanë kërkuar nga kombëtarja e tyre që të bojkotoj Kupën e Botës 2022.

Sipas komunikatës së “ProFans”, stadiumet në katar janë ndërtuar në kushte çnjerëzore dhe se shumë njerëz kanë humbur jetën për ndërtimin e tyre.

Tutje, në komunikatë thuhet se 6700 punëtorë kanë vdekur gjatë punës që po bënin.

“Ne i bëjmë thirrje DFB të anulojë pjesëmarrjen në Kupën e Botës në Katar. Një festival i bujshëm futbolli në varret e mijëra punëtorëve emigrantë – të marrësh pjesë në të do të ishte fundi i etikës dhe dinjitetit. Futbolli është më shumë sesa thjesht një lojë. Futbolli është gjithashtu: përgjegjësi e korporatave shoqërore. Ne jemi të sigurt se të tjerët do të ndjekin shembullin e Gjermanisë”, thuhet ndër të tjera në komunikatën e “ProFans”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat