Kualifikimet drejt Botërorit, Argjentina dhe Brazili vazhdojnë me fitore

Futboll

Kualifikimet drejt Botërorit, Argjentina dhe Brazili vazhdojnë me fitore

Më: 2 shkurt 2022 Në ora: 10:37
Ilustrim

Të martën pas mesnate u zhvilluan katër ndeshje në kuadër të kualifikimeve drejt Kampionatit Botëror, ku kombëtaret si ajo e Argjentinës dhe ajo e Brazilit vazhduan formën e mirë me fitore.

Ndeshja hapëse e programit të kualifikueseve të shteteve nga Amerika Jugore e hapi ndeshja mes Uruguait dhe Venezuelës, në të cilën vendasit shënuan fitore me rezultat 4:1.

Me fitore vazhduan edhe Argjentina e Brazili, ku argjentinasit e mposhtën me rezultat minimal 1:0 Kolumbinë, kurse Brazili e mposhti me rezultat të thellë 4:0 Paraguain.

Ndërkaq, ndeshja e fundit e këtij programi nuk prodhoi fitues, ku Peruja barazoi me rezultat 1:1 me Ekuadorin.

Tabelën e këtyre kualifikimeve e kryeson Brazili, ku pas 15 ndeshjeve ka arkëtuar 39 pikë, katër sosh më shumë se Argjentina, që zë vendin e dytë, ndërsa të dy këto kombëtare kanë siguruar kualifikimin drejt Botërorit “Katar 2022”.

Top 4 e kësaj tabele e mbyllin Ekuadori me 25 pikë dhe Kombëtarja e Uruguait me 22 sosh.

Rezultatet e të gjitha ndeshjeve të kualifikimeve nga shtetet e Amerikës Jugore i gjeni më poshtë.

Uruguai 4 – 1 Venezuela

Argjentina 1 – 0 Kolumbia

Brazili 4 – 0 Paraguai

Peru 1 – 1 Ekuador.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat