Manchester City prezanton fanellën e re të frymëzuar nga Colin Bell

Futboll

Manchester City prezanton fanellën e re të frymëzuar nga Colin Bell

Më: 19 maj 2022 Në ora: 11:51
Manchester City prezanton fanellën e re të frymëzuar nga Colin Bell

Manchester City ka prezantuar fanellën e re vendase për sezonin 2022-23, me “Blues” duke marrë frymëzim nga “ikona e klubit Colin Bell” dhe “skuadrat argëtuese të fundit të viteve 1960”.

Ekipi i Pep Guardiolës do të shpresojnë të kenë një tjetër titull të Premierligës nën brezin e tyre kur të vendosin modelin më të fundit nga furnitorët PUMA sezonin e ardhshëm, me një vendimtar të ditës së fundit në pritje këtë sezon.

Skuadra e Cityt nga rreth 60 vjet më parë u kurorëzua kampione në vitin 1968 - ndërsa gjithashtu vazhdoi të fitonte Kupën FA, Kupën e Ligës dhe Kupën e Fituesve të Kupave gjatë tre viteve të paharrueshme - me tifozët në stadiumin “Etihad” që pretendonin se "asnjë ekip mund të përputhej me stilin dhe guximin” e një veshjeje që përfshinte shumë lojtarë legjendar dhe menaxhohej nga i madhi Joe Mercer.

“Citizens” thanë se i dhanë shenjë Bellit në fanellën e tyre të fundit në shtëpi: “Një nga lojtarët më të mëdhenj të Cityt, Bell ishte frymëzues për klubin. Në vitin 1967 ai udhëhoqi ekipin drejt titullit të parë të ligës në 31 vjet.

“Frymëzuar nga veshjet e veshura në epokën e Bell-it, fanella e re e shtëpisë i bën nder atij si një nga ikonat më të mëdha të Manchester Cityt. Këtu, atje, kudo, Bell ishte një i preferuar i tifozëve për atletizmin e tij të jashtëzakonshëm dhe qëndrueshmërinë e pakufishme. Ai ishte zemra e pales”, thuhet në njoftimin e Cityt.

Çfarë e bën të ndryshme fanellën e Man Cityt për sezonin 2022-23?

Oferta e re nga City e sheh stemën e klubit të vendosur “në qendër të fanellës blu të çelët me veshje ngjyrë gështenjë në prangat e mëngëve. Logoja e kurorës e vendosur në brendësi të dekoltesë i bën homazh "Kolin Mbretit".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat