Ja brazilianët më të shtrenjtë në histori

Futboll

Ja brazilianët më të shtrenjtë në histori

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 12:58
Ja brazilianët më të shtrenjtë në histori

“Sky Sport” vijon ciklin e transferimeve më të shtrenjta ndonjëherë, sipas kombësisë. Sot ky cikël iu takon brazilianëve.

5 transferime nga “top 20” e kanë parë Real Madridin si blerës, por i vetmi lojtar që shfaqet dy herë në këtë renditje speciale është Neymar. Kush është me të? Le ta zbulojmë përmes të dhënave të marra nga portali “Transfermarkt”.

20) ROBINHO: 43 milionë euro

Sezoni 2008-2009
Nga Real Madridi te Manchester City
Sulmues krahu

19) JOELINTON: 44 milionë
Sezoni 2019-2020
Nga Hoffenheim te Newcastle
Mesfushor sulmues

18) RONALDO: 45 milionë
Sezoni 2002-2003
Nga Interi te Real Madridi
Sulmues

17) VINICIUS JR: 45 milionë
Sezoni 2018-2019
Nga Flamengo te Real Madridi
Sulmues krahu

16) FABINHO: 45 milionë
Sezoni 2018-2019
Nga Monaco te Liverpool
Mesfushor

15) RODRYGO: 45 milionë
Sezoni 2019-2020
Nga Santos te Real Madridi
Sulmues krahu

14) DAVID LUIZ: 49.5 milionë
Sezoni 2014-2015
Nga Chelsea te PSG
Mbrojtës qendror

13) ALEX TEIXEIRA: 50 milionë
Sezoni 2015-2016 (në shkurt)
Nga Shakhtar Donetsk te Jiangsu Suning
Mesfushor sulmues

12) EDER MILITAO: 50 milionë
Sezoni 2019-2020
Nga Porto te Real Madridi
Mbrojtës qendror

11) GABRIEL JESUS: 52.26 milionë
Sezoni 2022-2023
Nga Manchester City tek Arsenali
Sulmues

10) HULK: 55.8 milionë
Sezoni 2016-2017
Nga Zeniti te Shangai Port
Sulmues

9) RICHARLISON: 58 milionë
Sezoni 2022-2023
Nga Evertoni te Tottenham
Sulmues

8) FRED: 59 milionë
Sezoni 2018-2019
Nga Shakhtar Donetsk te Manchester United
Mesfushor

7) OSCAR: 60 milionë
Sezoni 2016-2017 (në janar)
Nga Chelsea te Shangai Port
Mesfushor sulmues

6) ALISSON: 62.5 milionë
Sezoni 2018-2019
Nga Roma tek Liverpool
Portier

5) KAKÀ: 67 milionë
Sezoni 2009-2010
Nga Milani te Real Madridi
Mesfushor sulmues

4) ARTUR: 76 milionë
Sezoni 2020-2021
Nga Barcelona te Juventusi
Mesfushor

3) NEYMAR: 88 milionë
Sezoni 2013-2014
Nga Santos te Barcelona
Sulmues krahu

2) PHILIPPE COUTINHO: 135 milionë
Sezoni 2017-2018 (në janar)
Nga Liverpool te Barcelona
Sulmues krahu

1) NEYMAR: 222 milionë
Sezoni 2017-2018
Nga Barcelona te PSG
Sulmues krahu

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat