Media zvicerane: A është Granit Xhaka kapiteni i duhur për kombëtaren e Zvicrës? Kjo është përgjigja 

Futboll

Media zvicerane: A është Granit Xhaka kapiteni i duhur për kombëtaren e Zvicrës? Kjo është përgjigja 

Nga: K. Goca Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 12:08
Granit Xhaka

Komentatori i SRF-së Sascha Ruefer e bëri këtë pyetje pas ngjarjeve të fundit në ndeshjen e Kupës së Botës kundër Serbisë, shkruan media zvicerane "Blick"..

Ka përfunduar Botërori për Zvicrën. Tani është koha për të analizuar lojërat. Dhe gjithashtu gjithçka që ndodhi rreth tyre.

Për shembull, Granit Xhaka (30) shkaktoi diskutime me kapjen e tij në ndeshjen e Serbisë. Sascha Ruefer, ka pyetur në lidhje me këtë çështje: 

"Si kapiten i këtij ekipi, kjo mund të tingëllojë pak e ashpër, thjesht nuk mund të përballosh at֝ë provokim. Kjo nuk është e mundur”, tha komentuesi i kombëtares të mërkurën në mbrëmje në SRF. Madje e vë në dyshim Xhakën si drejtues ekipi: “Duhet të diskutosh rolin e Granit Xhakës në publik dhe ta ripërcaktosh atë. Nuk mund të vazhdojë kështu”.

Ruefer ishte tashmë skeptik kur lojtari i Arsenalit pasoi Stephan Lichtsteiner në vitin 2018: “E thashë këtë katër vjet më parë: Nuk jam i sigurt nëse është i lumtur nëse e bëni Granit Xhakën kapiten”.

Ai nuk dëshiron të nënçmojë në asnjë mënyrë arritjet që 30-vjeçari ka bërë për kombëtaren. "Ky është një udhëheqës, një alfa, gjithçka ndërtohet rreth tij."

Ruefer pyet nëse ricaktimi i shiritit të kapitenit nuk do t'i bënte gjithashtu një shërbim Xhakës duke e nxjerrë jashtë fokusit ashtu.

“Nuk do të ishte as për mua ulja në detyrë”, sqaron ai. Ai duhet të mbetet pikë fikse në kombëtare, sepse “është lojtari më i mirë, ky është fakt”.

Ish-lojtari i kombëtares, Benjamin Huggel, gjithashtu pjesë e raundit të SRF, është i mbuluar në pyetjen e kapitenit dhe nuk i përgjigjet deklaratave të Ruefer.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat