Ulen 18 mijë vende në stadiumin e Dortmundit, bie “muri i verdhë” për takimin e Kombëtares shqiptare

Futboll

Ulen 18 mijë vende në stadiumin e Dortmundit, bie “muri i verdhë” për takimin e Kombëtares shqiptare

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 00:26
Stadiumi

Ulen 18 mijë vende në stadiumin e Dortmundit, bie “muri i verdhë” për takimin e Kombëtares shqiptare!

Shqipëria do të luajë ndeshjen e parë në “BVB Stadium Dortmund”, ose siç quhet ndryshe “SIGNAL IDUNA PARK”.

Me një kapacitet prej 62 mijë vendesh për ndeshjet Europiane, pasi kur luan ekipi i Borusia Dortmundit, numri shkon në 80 mijë, ky stadium u hap në 2 prill 1974 në kuadër të Botërorit të atij viti. Gjithsej është rinovuar katër herë, 1992, 1995-99, 2003 dhe 2006.

Ky stadium ka një kosto prej 200 milionë eurosh në total dhe përmasat e fushës janë 105 me 68 metër.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat