Shqipëria nuk i ka humbur shpresat

Futboll

Shqipëria nuk i ka humbur shpresat

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 12:19
Shqipëria

Shqipëria nuk i ka humbur shpresat për kalimin e fazës së grupeve të Euopianit e ndoshta fitorja mbrëmshme e Spanjës përballë Italisë i ka rritur shanset e një rezultati historik të kuqezinjve në ndeshjen e fundit përballë ekipit “La Roja”.

Skuadra e drejtuar nga De La Fuente e ka siguruar tashmë vendin e parë dhe ndaj kuqezinjve, në ndeshjen e tretë, pritet të luajë me shumë ndryshime në formacion.

Projektimet e fundit të Euro 2024 tregojnë se Shqipëria ka më pak shanse edhe se Kroacia për të vijuar më tej, por gjithsesi mundësia është dhe duhet shfrytëzuar.

Ekipet e mëdha si Spanja, Anglia, Gjermania, por edhe Zvicra, sipas projeksioneve bazuar në kombinimet e mundshme dhe statistika janë 100% të kualifikuara.

Praktikisht të kualifikuara, por me një përqindje të papërfillshme rezervë, janë Portugalia (99%), Franca (98%), Turqia (98%), Holanda (97%) dhe Sllovakia (94%).

Shqipëria, sipas projeksioneve, ka 22% shanse për t’u kualifikuar: praktikisht janë 22% shanse për të fituar me Spanjën, pasi me katër pikë, është thuajse i sigurt kualifikimi i një mes vendeve të treta më të mira.

Dy përfaqësueset me më pak shanse për të vijuar përtej fazës së grupeve janë Gjeorgjia (17%) dhe Hungaria (19%).

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat