19-vjeçari Hoppe shënoi het-trik në fitoren e Schalkes dhe shkroi histori në Bundesliga

Futboll

19-vjeçari Hoppe shënoi het-trik në fitoren e Schalkes dhe shkroi histori në Bundesliga

Më: 9 janar 2021 Në ora: 22:44
Matthew Hoppe

Matthew Hoppe shkroi emrin e tij në librat e historisë duke u bërë amerikani i parë që shënon një het-trik në Bundesliga, pasi shënoi tri herë për Schalken kundër Hoffenheim.

19-vjeçari nga Kalifornia gjeti shënjestrën në minutat 42’, 57’ dhe 63’ në fitoren 4-0 të Schalkes ndaj Hoffenheim sot (e shtunë), e cila erdhi pas plot 30 ndeshjeve.

Të tre përpjekjet e tij u ndihmuan nga Amine Harit, e cili kapi një shfaqje të shkëlqyeshme personale me golin e katërt të Schalke në minutën e 80-të.

Megjithatë, vëmendja u vodh e gjitha nga amerikani 19-vjeçar, Hoppe.

Kur shënoi për herë të parë, ai u bë adoleshenti i katërt amerikan që shënoi në Bundesliga pas Christian Pulisic, Josh Sargent dhe Gio Reyna.

Megjithatë, me het-trikun e sotëm ai shkroi histori në Bundesliga, duke u bërë lojtari i parë amerikan që arrin një gjë të tillë në kampionatin elitar gjerman.

Me këtë het-trik, Hoppe u bë gjithashtu amerikani i tretë – pas Clint Dempsey dhe Pulisic – që shënon tre gola në një nga pesë ligat më të mira të Evropës. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat