Muharrem Sahiti - sulmues i spikatur në Gjeneratën e Republikës 

Futboll

Muharrem Sahiti - sulmues i spikatur në Gjeneratën e Republikës 

Nga: K.Goca Më: 26 janar 2021 Në ora: 19:43
Muharrem Sahiti - sulmues i spikatur në Gjeneratën e Republikës 

Kush më shumë e kush me pak dha kontribut në vitet e 90-ta (1991-1999) për të mbajtur gjallë sportin e Kosovës. 
Ishin vitet më të errëta, pushtuesi serb përdori tortura të llojllojshme kundër popullit shqiptar të Kosovës.

Muharrem Sahiti i takon Gjeneratës së Republikës. Ai ka qenë prej sulmuesve më të mirë të viteve të 90-ta, duke luajtur një periudhë të asaj kohe për klubin më të trofeshëm Prishtina. 

Si çdo sportist tjetër, edhe Sahiti ishte i vendosur deri në pikën e fundit, që të luftojnë në fusha të improvizuara në garat e Kampionatit të Republikës dhe në anën tjetër, së bashku me mijëra sportistë shqiptarë, iu kundërvu agresorit serb.

Ai, sot është ndihmëstrajner në Kombëtaren A të Kosovës dhe kryetar i Shoqatës së Trajnerëve të Futbollit të Kosovës.

Sahiti si çdo sportist tjetër, veprimtar e donator sportiv, gjyqtarë e delegat, ndihet krenar që i takoi periudhës më të vështirë por edhe të lavdishme, ku luftohej për mbijetesë si popull, për sportin në përgjithësi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat