Manchester Unitedi i Solskjaerit theu rekordin 22-vjeçar të klubit

Futboll

Manchester Unitedi i Solskjaerit theu rekordin 22-vjeçar të klubit

Më: 30 janar 2021 Në ora: 23:29
Foto ilustrim

Manchester Unitedi i viteve 2020-21 ka vendosur një rekord të ri klubi, duke kaluar ekipin fitues të tripletës së vitit 1999, me ekipin e Ole Gunnar Solskjaer që kaloi 18 ndeshje pa humbje në udhëtim në kuadër të Ligës Premier.

Djajtë e Kuq nuk arritën të shkojnë më shumë se një barazim 0-0 ndaj Arsenalit në Emirates, edhe pse pati shanse nga të dyja skuadrat.

Pikët u ndanë, megjithatë, Unitedi mori diçka pozitive apo një rekord të madh pas këtij rezultati.

Skuadra e Solskjaer ka ecur më mirë në udhëtimet e tyre këtë sezon dhe për 11 muajt e fundit duke rishkruar librat e historisë.

Ata kaluan rekordin e skuadrës ikonike të Sir Alex Ferguson, e cila kishte shkuar në 17 ndeshje pa humbje, ndërsa tani ka serinë prej 18 ndeshjeve pa humbje si mysafir.

Unitedi ka mbledhur 44 pikë nga 18 ndeshjet e veta të pamposhtur në udhëtimet e tyre, me 13 fitore dhe pesë barazime të marra gjatë kësaj kohe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat