E dhimbshme: Kaloi peripeci mes kampesh refugjatësh dhe anijesh, talenti i Romës kthehet më në fund në Gambia

Futboll

E dhimbshme: Kaloi peripeci mes kampesh refugjatësh dhe anijesh, talenti i Romës kthehet më në fund në Gambia

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 16:56
Ebrima Darboe

Ebrima Darboe, lojtar i ri i Romës, i cili bëri debutimin e tij në Serie A disa javë më parë, u kthye në Gambia pas pesë vjetësh dhe kurrë nuk kishte qenë në gjendje të takonte nënën e tij gjatë gjithë këtyre viteve.

Mesfushori postoi në profilin e tij në Instagram takimin me nënën e tij, dhe përqafimin e parë pas gjithë kësaj kohe. Dhe në mbështetje ai shkruajti:

“Pas pesë vjetësh, të shkosh në shtëpi dhe të përqafosh përsëri nënën është gjëja më e mirë që mund të kisha jetuar. Faleminderit të gjithëve për lutjet tuaja për mua”.

Ende jo njëzet vjeç, Darboe ka debutuar në Serie A dhe gjithashtu në Europa League, në gjysmëfinalen e kthimit me Manchester United, por sigurisht momenti më i bukur dhe emocionues i këtij sezoni ishte ky.

Pesë vjet është një përjetësi, veçanërisht për një djalë të ri që ka vuajtur aq shumë.

Darboe më në fund ka arritur të shohë nënën e tij me të cilën do të kalojë ditë të paharrueshme në Gambia para se të kthehet në kryeqytet, ku Roma do të fillojnë grumbullimin  në fillim të Korrikut.

Historia e veçantë e Ebrima Darboe

I lindur më 6 qershor 2001, Darboe ka pasur një jetë vërtet të vështirë. Ai e humbi babanë e tij kur është ende një djalë i vogël dhe për të ndihmuar familjen lë nënën e tij, një vëlla dhe dy motra dhe niset në kërkim të një të ardhme më të mirë.

Hipi në një autobus të mbushur që shkonte nga Gambia për në Liba, 3500 kilometra larg.

Në Libi ai kaloi një kohë vërtet të keqe, përfundon në një kamp refugjatësh të drejtuar nga trafikantë njerëzish. Ai arrin të shpëtojë dhe arrin me një anije në Siçili, është i mitur dhe është mysafir i një SPRAR (Sistemi i Mbrojtjes për Azilkërkuesit dhe Refugjatët).

180 centimetra i gjatë, peshonte vetëm 50 kg. Jeta e tij merr një kthesë tjetër kur, pasi të transferohet në Rieti, një vëzhgues i Romës e raporton atë në klubin verdhekuq që e punëson, nënshkruan një kontratë me vlerë 50 000 euro në sezon dhe ia dërgon pjesën më të madhe të fitimit nënës së tij në Gambia.

Në maj ai bëri debutimin e tij në Serie A. Kohët e fundit ai u birësua nga agjenti i tij, Miriam Peruzzi, dhe për disa ditë ai u quajt zyrtarisht Ebrima Darboe Peruzzi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat