Portugezi i Milanit futbollisti më i mirë i Serie A

Futboll

Portugezi i Milanit futbollisti më i mirë i Serie A

Më: 22 maj 2022 Në ora: 21:52
Portugezi i Milanit futbollisti më i mirë i Serie A

Çmimi i lojarit më të mirë të Serisë A për sezonin 2021/2022 iu dha futbollistit të Milanit, Rafael Leao. Trofeu u dorëzua pas ndeshjes Sassuolo-Milan në fushën e “Mapei Stadium – Citta ‘del Tricolore”, në Reggio Emilia.

Renditja përfundimtare u hartua duke marrë parasysh analizat e avancuara të Stats Perform, të bëra duke u nisur nga të dhënat e gjurmimit të regjistruara me sistemin Hawk-Eye.

Sistemi i vlerësimit, i patentuar në vitin 2010 dhe i vërtetuar shkencërisht, merr në konsideratë jo vetëm të dhënat statistikore dhe ato teknike, por edhe të dhënat e pozicionit. Kjo mundëson analizimin e aspekteve thelbësore si lëvizja pa top, zgjedhjet e lojës, kontributi në efikasitetin teknik dhe fizik të ekipit, të cilat lejojnë një vlerësim objektiv dhe cilësor të performancës.

Për llogaritjen përfundimtare, u morën në konsideratë të gjitha ndeshjet e luajtura në Serinë A. Ndër karakteristikat kryesore që ndihmuan numrin 17 të kuqezinjve të shkëlqejë ndaj kampionëve të tjerë të mëdhenj, theksohen të dhënat e mëposhtme:

Eficienca Teknike 94.3%, në përputhje me sulmuesit më të mirë në nivel evropian; i pakrahasueshëm në progresion: mban rekordin sezonal të Eficiencës Fizike (96%); më i miri në sulm 1 kundër 1 (Eficienca 95.7%), është lojtari që ka kryer me sukses më shumë driblime; në çdo ndeshje përshkon mesatarisht 366 metra me shpejtësi shumë të lartë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat