UEFA, përjashtoje Cërvena Zvezdën nga Champions League, për skandalin e radhës 

Futboll

UEFA, përjashtoje Cërvena Zvezdën nga Champions League, për skandalin e radhës 

Nga: Kemajl Goca Më: 3 korrik 2022 Në ora: 15:46
UEFA, përjashtoje Cërvena Zvezdën

E gjithë bota e ka sanksionuar Rusinë për agresionin në Ukrainë, ndërsa kampioni i Serbisë, Cërvena Zvezda e Beogradit, klubi famëkeq, sonte zhvillon miqësore në Sochi të Rusisë me Zenitin e St. Peterburgut. 

Si është e mundur një klub si Zvezda të tolerohet që të zhvillojë ndeshje me një ekip të shtetit agresor.

Federatat e ndryshme ndërkombëtare, i kanë përjashtuar të gjitha sportet ruse, për shkak të luftës në Ukrainë, ndërsa Zvezda luan edhe në Champion League edhe me klubin rus!

UEFA  të jetë e qartë, t’ia tregojë derën një klubit, që njihet nga klubet famëkeqe, që përkrahu luftërat e pushtuesit serb kundër Kroacisë, Bosnjës dhe Kosovës. 

Zvezda është dënuar disa herë nga UEFA, për shkak të pankartave raciste kundër popujve tjerë,  si kundër shqiptarëve e kroatëve. 

 “Zenit dhe Zvezda sot nga ora 19:00 do të luajnë një ndeshje miqësore në stadiumin Olimpik në Sochi. Deri mbrëmë janë shitur 22 mijë bileta dhe priten të janë 30 mijë shikuesit.

Klubet e futbollit Crvena zvezda dhe Zenit nga St. Petersburgu e vazhduan sot bashkëpunimin edhe për dy vite”, shkruan mes të tjera media malazeze “Vijesti”. Është skandal i madh ky, një Zvezdë që duhet përjashtuar automatikisht nga garat e Cahmpions League.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat