Braktis futbollin në moshën 23-vjeçare për të shpëtuar jetën e nënës së tij

Futboll

Braktis futbollin në moshën 23-vjeçare për të shpëtuar jetën e nënës së tij

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 18:54
Braktis futbollin

Robert Peric-Komsic është një sulmues kroat 23-vjeçar me perspektivën e një karriere të mirë përpara tij. Në të vërtetë, ai ishte dhe mund të ishte përsëri, nëse fati do t’i rikthejë të mirat që bëri për të shpëtuar jetën e nënës së tij.

Për të futbolli tani për tani është e kaluara dhe nuk mund të ndodhte ndryshe pasi një pjesë të madhe të mëlçisë vendosi t’i dhurojë nënës së tij. Peric-Komsic luan për Cibalia, në kategorinë e dytë kroate, që nga viti 2020.

Disa muaj më parë ai e gjeti veten duke u përballur me një situatë më dramatike sesa mbulimi i rrepte i një mbrojtësi: sëmundjen e rëndë të nënës së tij Liliana, e cila në mënyrë të dëshpëruar nevoja për të shpëtuar veten, një transplant të mëlçisë,shkruan telesporti. .

Roberti vendosi të linte gjithçka që kishte ndërtuar deri në atë moment për t’i kthyer nënës së tij dashurinë që i kishte dhuruar: prandaj i dha asaj 70% të mëlçisë duke iu nënshtruar një operacioni transplantimi në një klinikë të specializuar në Stamboll.

Liliana, jeta e së cilës ishte në rrezik, aktualisht është në shëndet të përsosur dhe djali i saj është gjithashtu mirë dhe mëlçia po rigjenerohet, gjë që bën të mundur që të ëndërrohet një rikthim në fushë në të ardhmen.

“Gjithçka shkoi shumë mirë, edhe operacioni edhe rikuperimi – thotë tani Roberti – Faleminderit Zotit që të dy jemi mirë tani dhe nëna ime më në fund ka marrë një jetë të re pas 13 vitesh luftë të vështirë”.

Para operacionit, sulmuesi nuk kishte asnjë garanci se mund të vazhdonte karrierën e tij futbollistike: “Nuk më interesonte kjo. Kisha një pasqyrë plotësisht të qartë të rrezikut, por më pas futbolli ishte pas meje. Misioni im ishte i qartë: te bëja mamin të ndihet mirë.

Gjithçka tjetër ishte më pak e rëndësishme ose krejtësisht e parëndësishme. Në këtë histori nëna ime është një hero më i madh se unë. Zoti e ruajtë atë që ka kaluar në 13 vitet e fundit. Ajo ka pasur tre transplantime të mëlçisë të dështuar nga një donator i vdekur.

Dështoi gjithashtu ideja se dhuruesi i gjallë duhet të jetë vëllai i tij Vedran, të cilit mëlçia ishte e trashë, ndërsa babai i tij Nedeljko është mbi 50 vjeç, që së bashku me mëlçinë e dhjamosur është një nga dy faktorët që e bëjnë të pamundur dhurimin dhe koha e mamasë po i mbaronte.

Jeta e saj ishte në rrezik, stomaku i mbushej me ujë dhe ishte çështje ditësh … Në kohën kur mësova se të gjitha opsionet e tjera nuk ishin në gjendje, h ose paketova valixhet dhe fluturova për në Stamboll.”

Operacioni ishte i mundimshëm, zgjati disa orë, dhe pasi u zgjua nga anestezia, lojtari gjeti mesazhe të shumta mbështetjeje nga e gjithë bota në celularin e tij: “Është e vështirë për mua të gjej fjalët e duhura për të përshkruar atë që ai kishte dashur të Unë në ato momente. Falenderoj të gjithë ata që na dhanë forcë shtesë në atë betejë.”

Roberti dha gjithçka për rezultatin, si kur sulmoi zonën e penalltisë në kohën e lëndimit për të përmbysur situatën dhe e bëri këtë: “Mami duhet të bëjë terapinë, por kjo nuk është asgjë e re për të, sepse ai ka qenë në terapi për vjet.

Të gjitha vlerat e mia janë normale. Në thelb nuk ka nevojë të flas për heroizëm, unë bëra atë që besoj se do të bënte kushdo që u rrit në një familje punëtore. Nëna ime më dha jetë dhe e bëra. ia zgjata asaj… “. Publiku i gjithë në këmbë, duartrokitje të forta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat