Sulmuesi me rritjen më të madhe në vlerë brenda një viti

Futboll

Sulmuesi me rritjen më të madhe në vlerë brenda një viti

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 15:25
Sulmuesi me rritjen më të madhe në vlerë brenda një viti

Vinisius Xhunior thjesht vazhdon të përmirësohet. Braziliani është kthyer nga një lojtar jokonsistent, por i ndërlikuar, në një nga lojtarët më të mrekullueshëm. Sulmuesi ka të ngjarë të luajë një rol të rëndësishëm në Kupën e Botës të këtij dimri me Brazilin që shpreson të fitojë turneun dhe ai ka qenë në formë për “Los Blancos”.

Forma e tij reflektohet në vlerën e tij të tregut. Sipas “Transfermarkt”, vlera e Vinisius-it është rritur vitin e fundit. Ata e renditin atë si lojtarin e tretë më të shtrenjtë në botë, pas Erling Haaland dhe Kylian Mbappe.

“Transfermarkt“, kishte vlerësuar Vinisiusin në 50 milionë euro, në muajin tetor të vitit 2021, që ishte pak a shumë e njëjta tarifë që “Los Blancos” pagoi për nënshkrimin e tij në vitin 2018. Por, vitin e fundit ai ka shpërthyer. Ai ishte kyç në fitimin e La Liga-s dhe Ligës së Kampionëve, duke shënuar golin e fitores në finale, dhe ai shënoi gjithsej 22 gola dhe prodhoi 20 asiste të tjera. Tani, ai vlerësohet nga i njëjti burim me 120 milionë euro, duke treguar se vlera e tij është dyfishuar në më pak se një vit.

Vinisius ka përfituar nga përpjekjet e dështuara të Real Madridit për të nënshkruar me Kylian Mbappen. Ky i fundit është lojtari me vlerën më të lartë të tregut në botë me 160 milionë euro, përpara 150 milionë eurove të Erling Haaland-it. Kupa e Botës në Katar do të jetë padyshim një tjetër trampolinë për anësorin e Real Madridit.

Më pak se një vit më parë, trajneri i Brazilit, Tite kishte disa dyshime për praninë e tij në Katar, por tashmë Vinisius do të jetë pjesë e një prej tresheve më të fuqishme sulmuese të turneut përkrah Nejmarit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat