Uruguai dy herë qëllon shtyllën por nuk fiton

Futboll

Uruguai dy herë qëllon shtyllën por nuk fiton

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 24 nëntor 2022 Në ora: 13:51 Përditësuar në ora: 15:51 më 24.11.2022
Pamje nga ndeshja

Secila kombëtare nga një pikë

Pa gola (0:0) ka përfunduar ballafaqimi mes Uruguait dhe Koresë së Jugut, në ndeshjen e parë të Grupit H të Kampionatit Botëror.  

Të dy kombëtaret luftuan deri në fund, por sulmuesit nuk u treguan të shkathët.

Në minutën e 34-të, Ui-Jo Hwang (Koreja e Jugut) pati rast ideal por goditja e tij shkoi mbi portë. 

Edhe Godin i Uruguait pati rast të mirë në minutën e 43-të, por goditja e tij me kokë ndalet nga shtylla e djathtë pingule.

Në minutën e 90-të, shtylla e djathtë e shpëton Korenë e Jugut. Federico Valverde (Uruguai) goditi nga distanca, por topi përplaset në shtyllën e djathtë dhe del jashtë.

Më 28 nëntor takohen: Koreja e Jugut - Gana (14.00) dhe Portugalia - Uruguai (20.00).

Uruguai - Koreja e Jugut 0:0

Kartonat e verdhë: Caceres - Cho Gue-Sung, Bento.
Uruguai: Rochet - M. Caceres, Godin, Gimenez, Olivera (Vina 79")  - Vecino (de la Cruz 78'), Bentancur, Fede Valverde - Pellistri (Guillermo Varela 88'), Suarez (Cavani 64'), Darwin.
Korja e Jugut: S.-G. Kim - M.-H. Kim, M.-J. Kim, Y.-G. Kim, J.-S. Kim - J.-S. Lee (Son Jun-Ho 74'), Lee Jae-Sung, Jung I.-B. Hwang (Cho Gue-Sung 74') - S.-H. Na, U.-J. Hwang, Son (Lee Kang-In 74').

Baras

(E plotësuar) - 90' Federico Valverde (Uruguai) ka goditur nga distanca, por topi përplaset në shtyllën e djathtë dhe del jashtë.

88" Duket se takimi po mbyllet baras.

85' Minutat e fundit.

79' Nuk ka ende gola.

73' Lojë me ritëm por sulmuesit nuk janë në nivelin e tyre.

Uruguai - Koreja e Jugut 0:0

Kartonat verdhë: Caceres - Cho Gue-Sung.

Uruguai: Rochet - M. Caceres, Godin, Gimenez, Olivera (Vina 79")  - Vecino (de la Cruz 78'), Bentancur, Fede Valverde - Pellistri (Guillermo Varela 88'), Suarez (Cavani 64'), Darwin.
Korja e Jugut: S.-G. Kim - M.-H. Kim, M.-J. Kim, Y.-G. Kim, J.-S. Kim - J.-S. Lee (Son Jun-Ho 74'), Lee Jae-Sung, Jung, I.-B. Hwang (Cho Gue-Sung 74') - S.-H. Na, U.-J. Hwang, Son (Lee Kang-In 74').

67' Cavani futet në lojë.

59' Kartoni i parë i verdhë, Caceres.

55' Lojë e baraspeshuar mes ekipeve. 

50' Koreja e Jugut herë pas here po tregohet e rrezikshme.

47' Lojë e mirë. 

Përfundon pjesa e parë.

43' Diego Godin (Uruguai) pafat, goditja e tij me kokë ndalet nga shtylla e djathtë pingule.

41" Suarez me shokë po kërkojnë golin.38' Uruguai është në presion.

34’ Ui-Jo Hwang (Koreja e Jugut) pati rast ideal por goditja e tij shkoi mbi portë. 

32' Një krosim i Jin-Su Kim (Koreja e Jugut) nga ana e fushës fluturon në zonë, por nuk arrin të gjejë objektivin e synuar.

27' Lojë w mirë.

23' Nuk ka gola.

19' Federico Valverde (Uruguaj) gjuan drejt portës që fluturon pak mbi traversë.

15' Lojë e mirë nga të dy palët.

13" Uruguai po tregon lojë të mirë.

3" Pritet lojë e hapur.

1' Fillon ndeshja.

Mësoni rreshtimet në Uruguaj-Kore e Jugut

Do të startojë në orën 14:00, në stadiumin “Education City”, sfida Uruguaj-Kore e Jugut, e vlefshme për Grupin H në Botërorin “KATAR 2022”.

URUGUAJ KORE E JUGUT

Përfaqësuesja amerikano-jugore dëshiron ta nisë me këmbën e mbarë këtë edicion të Kupës së Botës kundër Koresë së Jugut.

Uruguai pa “El Matador”, Koreja e Jugut rikuperon kapitenin

Uruguai dhe Koreja e Jugut janë gati për Botërorin Katar 2022. Në orën 14:00 do të nisë përballja e parë e grupit H që do të zhvillohet në “Education City Stadium” – me një kapacitet prej 44.667 tifozësh – teksa dueli tjetër i këtij grupit është ai mes Portugalisë dhe Ganës (17:00).

Dy herë kampionët e botës, rreshtohen në fushë me skemën 4-1-2-3. Diego Alonso ka zgjedhur Luis Suarez në majë të sulmit. “El Pistolero” do të mbështetet nga Darwin Nunez dhe Facundo Pellisteri, 20-vjeçari i Manchester United.

Edinson Cavani do e fillojë nga stoli Kupën e Botës së katërt. Matias Vecino luan përpara mbrojtjes, që në qendër ka dyshen e përhershme Diego Godin-Jose Maria Gimenez, ndërsa më të avancuar se mesfushori i Lazios do të jenë Federico Valverde dhe Rodrigo Bentancur.

Kombëtarja aziatike përgjigjet me skemën 4-2-3-1. Kapiteni Heung-Min Son ia ka dalë të rikuperohet dhe do e nisë ndeshjen si titullar në krahun e djathtë të sulmit, ndërkohë që në majë është zgjedhur Ui-Jo Hwang, 30-vjeçari i grekëve të Olympiacosit.

Uruguai - Koreja e Jugut, sfidë me emocione

Uruguai - Koreja e Jugut, sfidë që pritet me kërshëri. 

Uruguai edhe pse hiqet favorit do të ketë problem me Korenë e Jugut

Uruguai - Koreja e Jugut

Uruguai: Rochet - M. Caceres, Godin, Gimenez, Olivera - Vecino, Bentancur, Fede Valverde - Pellistri, Suarez, Darwin.

Korja e Jugut: S.-G. Kim - M.-H. Kim, M.-J. Kim, Y.-G. Kim, J.-S. Kim - J.-S. Lee, Jung, I.-B. Hwang - S.-H. Na, U.-J. Hwang, Son.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat