Uruguai fiton por eliminohet nga Kampionati Botëror  

Futboll

Uruguai fiton por eliminohet nga Kampionati Botëror  

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 2 dhjetor 2022 Në ora: 15:48 Përditësuar në ora: 18:04 më 02.12.2022
Pamje nga ndeshja Gana - Uruguai

Koreja e Jugut kualifikohet në frymën e fundit

Koreja e Jugut kualifikohet në frymën e fundit në Kampionatin Botëror. Jugokoreanëve iu kreu punë fitorja me rezultat 2:1 ndaj Portugalisë, në ndeshjen e fundit të Grupit H. 

Në minutën e 5-të, Portugalia kaloi në epërsi me golin e Ricardo Horta.

Grupi H

1. Portugalia 3    2    0    1    6:4    6
2. Koreja e Jugut    3    1    1    1    4:4    4
3. Uruguai    3    1    1    1    2:2    4
4. Gana    3    1    0    2    5:7    3

Koreja e Jugut ka barazuar shifrat në minutën e 27-të me golin e Kim Young-Gwon.

Në minutën e 90+1, Hee-Chan realizoi për fitoren e madhe.

Portugalia dhe Koreja e Jugut kualifikohen në të tetën e finales dhe Uruguai e Gana eliminohen.

Koreja e Jugut - Portugalia 2:1

Shënues: Gwon Kim (27'), Hee-Chan (90+ 1) - Horta (5').
Kartona të verdhë: Lee Kang, Hwang Hee-Chan.
Koreja e Jugut: Seung-gyu; Moon-hwan, Young-gwonm, Kyung-won Kwon (Son Jun-Ho 81'), Jin-su; In-beom Hwang (Hwang Hee-Chan 66'), Jung; Kang-in Lee (Hwang Ui-Jo 81'), Jae-sung Lee, Son; Cho (Cho Yu-Min 90+3).
Portugalia: Costa, Dalot, Antonio Silva, Pepe, Cancelo; Neves (Leao 65'), Nunes (Palhinha 66'), Vitinha (Carvalho 82'); Joao Mario (Bernardo Silva 81'), Horta, Cristiano Ronaldo (Andre Silva 65').

Uruguai eliminohet

Uruguai ka shënuar fitore por eliminohet nga Kampionati Botëror. Dy herë kampion i botës, Uruguai, ka shënuar fitore me rezultat 2:0 ndaj Ganës. 

Andre Ayew gjuan plogësht nga penalltia dhe portieri Rochet i Uruguait e pret pa ndonjë problem në minutën e 21-të.

Grupi H

1. Portugalia 3    2    0    1    6:4    6
2. Koreja e Jugut    3    1    1    1    4:4    4
3. Uruguai    3    1    1    1    2:2    4
4. Gana    3    1    0    2    5:7    3

Në minutën e 24-të, Darwin Nunez (Uruguai) parabollon me top portierin dhe nga vija fatale e hoqi Salisu.

Në minutën e 26-të, Uruguai në epërsi, mbrojtja reagon dobët dhe Giorgian de Arrascaeta nga afërsia me kokë shtyu topin në rrjetë, 0:1.

Uruguai thellon fitoren në 0:2. Giorgian de Arrascaeta shënon golin e dytë të tij.

Portugalia dhe Koreja e Jugut kualifikohen në të tetën e finales dhe Uruguai e Gana eliminohen.

Gana - Uruguai 0:2
Shënues: De Arrascaeta (26' e 32').
Kartona të verdhë:Sulemana, Seidu - Nunez, Suarez, Coates.
Gana: Zigi, Seidu, Amartey, Salisu, Baba, Partey, Abdul Samed (Kyereh 72'), Kudus (Fatawu 90+8'), Jordan Ayew (Sulemana 46'), Andre Ayew (Bukari 46'), Inaki Williams (Semenyo 72').

Uruguai: Rochet, Varela, Gimenez, Coates, Olivera, Pellistri (de la Cruz 66'), Valverde, Bentancur (Vecino 34'), De Arrascaeta, Nunez, Suarez.

Sfida të nxehta

1'((E plotësuar) -Uruguai në presion.

 90+1, Koreja e Jugut në epërsi Hwang Hee-Chan.

83' Minutat e fundit.

70' Gana afër eliminimit.

Koreja e Jugut - Portugalia 2:1

Shënues: Gwon Kim (27'), Hee-Chan (90+ 1) - Horta (5').

Kartona të verdhë: Lee Kang, Hwang Hee-Chan.

Koreja e Jugut: Seung-gyu; Moon-hwan, Young-gwonm, Kyung-won Kwon (Son Jun-Ho 81'), Jin-su; In-beom Hwang (Hwang Hee-Chan 66'), Jung; Kang-in Lee (Hwang Ui-Jo 81'), Jae-sung Lee, Son; Cho.

Portugalia: Costa, Dalot, Antonio Silva, Pepe, Cancelo; Neves (Leao 65'), Nunes (Palhinha 66'), Vitinha (Carvalho 82'); Joao Mario (Bernardo Silva 81'), Horta, Cristiano Ronaldo (Andre Silva 65').

Gana - Uruguai 0:2

Shënues: De Arrascaeta (26' e 32').

Kartona të verdhë:Sulemana - Nunez, Suarez, Coates.

Gana: Zigi, Seidu, Amartey, Salisu, Baba, Partey, Abdul Samed (Kyereh 72'), Kudus, Jordan Ayew (Sulemana 46'), Andre Ayew (Bukari 46'), Inaki Williams (Semenyo 72').

Uruguai: Rochet, Varela, Gimenez, Coates, Olivera, Pellistri (de la Cruz 66'), Valverde, Bentancur (Vecino 34'), De Arrascaeta, Nunez, Suarez.

67' Gana në preson të madh.

65'  Facundo Pellistri (Uruguai) futet në zonë dhe godet, për fat të keq të tij, topi shkon jashtë shtyllës së djathtë.

61' Pak shpresa për Ganën.

57' Gana në presion.

51' Gana afër eliminimit.Përfundojnë pjesët e para.

45' Fundi i pjesës së parë.

42' Lojë me ritëm.

37' Uruguai po tregon lojë të madhe.

32' Ky është Uruguai i fortë, shton epërsinë në 0:2. Giorgian de Arrascaeta shënon golin e dytë të tij.27' Young-Gwon Kim ka shënuar dhe barazon 1:1 ndaj Portigalisë.

26' Uruguai në epërsi, mbrojtja reagon dobët dhe Giorgian de Arrascaeta nga afërsia me kokë shtyu topin në rrjetë, 0:1.

24' Darwin Nunez (Uruguai) parabollon me top portierin dhe nga vija fatale e hoqi Salisu.

21' Andre Ayew gjuan plogësht nga penalltia dhe portieri Rochet e pret pa ndonjë problem.

19' Penallti për Ganën.

17' Portugalia në epërsi.14' Gana dhe Uruguai kërkojnë golin.

10' Koreja e Jugut me rezultat të keq.

5' Portugalia po shkon drejt fitores së tretë. Ricardo Horta realizon për 0:1.

4' Lojë e mirë.

'Gjithçka gati.

Kore e Jugut – Portugali, formacionet zyrtare

Përfaqësuesja e Jugut dhe ajo e Portugalisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e fundit në grupe në kuadër të Kupës së Botës “Katar 2022”.

Aziatikët do të ndeshen me iberikët në takimin e fundit të Grupit H, takim që pritet të zhvillohet në Education City Stadium me fillim nga ora 16:00.

Koreja e Jugut vjen në këtë ndeshje me një barazim dhe një humbje, kështu që luan për fitore, pasi tri pikë nga ky takim dhe një barazim i mundshëm apo një fitore e Uruguait ndaj Senegalit do t’i dërgonte tutje nga pozita e dytë.

Në anën tjetër, Portugalia është kualifikuar si e para me dy fitore nga dy takimet e para dhe luan pa presion në këtë përballje.

Trajneri i Koresë së Jugut ka vendosur të startoj me formacionet më të mira të mundshme, ndërsa ai i Portugalisë ka bërë shumë ndryshime.

Koreja e Jugut: Seung-gyu; Moon-hwan, Young-gwonm, Kyung-won Kwon, Jin-su; In-beom Hwang, Jung; Kang-in Lee, Jae-sung Lee, Son; Cho.

Portugalia: Costa, Dalot, Antonio Silva, Pepe, Cancelo; Neves, Nunes, Vitinha; Joao Mario, Horta, Cristiano Ronaldo.

Gana – Uruguai, sfidë e nxehtë

Përfaqësuesja e Ganës dhe ajo e Uruguait kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e fundit në grupe në kuadër të Kupës së Botës “Katar 2022”.

Gana dhe Uruguai do të luajnë mes vete në një ndeshje ku kërkojnë kualifikimin me fitore në ndeshjen që pritet të zhvillohet në ‘Al Janoub Stadium’ nga ora 16:00.

Afrikanët mund të kalojnë tutje edhe me një barazim nëse Koreja e Jugut nuk e mposht Portugalinë me dy apo më shumë gola dallim.

Në anën tjetër, Uruguai synon fitoren dhe shpreson që Koreja e Jugut të mos fitojë ndaj Portugalisë, për të kaluar tutje.

Trajnerët e të dyja skuadrave kanë vendosur të startojnë me formacionet më të mira të mundshme.

Gana: Zigi, Seidu, Amartey, Salisu, Baba, Partey, Abdul Samed, Kudus, Jordan Ayew, Andre Ayew, Inaki Williams.

Uruguai: Rochet, Varela, Gimenez, Coates, Olivera, Pellistri, Valverde, Bentancur, De Arrascaeta, Nunez, Suarez.

Luhet ndeshja vendimtare për kualifikimin

Ndeshja mes Ganës dhe Uruguait në Grupin H, pritet të rezultojë një betejë e vërtetë në fushë.

Të dyja skuadrat kërkojnë kualifikimin për në raundin pasardhës me përfaqësuesen afrikane që është më e avantazhuar duke qenë se luan për dy rezultate nga tre të mundshme.

Aktualisht, Gana është në kuotën e tre pikëve dhe mban vendin e dytë në grup, ndërsa Uruguai është me një vetëm një pikë dhe vlen të theksohet se ende nuk e ka shënuar golin e parë në këtë Botëror.

Sa i takon formacioneve, në fushë zbresin lojtarët më të mirë të mundshëm teksa sulmin e Uruguait e udhëheq Luis Suarez me Darwin Nunez ndërsa Valverde dhe Bentacur kanë çelësat e mesfushës. Nga ana tjetër, Gana i beson emrave me eksperiencë si Salisu, Thomas Partey, Ayew, talentit Kudus dhe sulmuesit Williams.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat