Futbolli është synim për nacionalistët - Reagimet në rrjetet sociale pas ndeshjes mes Serbisë dhe Zvicrës

Futboll

Futbolli është synim për nacionalistët - Reagimet në rrjetet sociale pas ndeshjes mes Serbisë dhe Zvicrës

Zejnullah Jakupi Nga Zejnullah Jakupi Më 4 dhjetor 2022 Në ora: 12:48
Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka

Sjellja e turpshme e trajnerit të kombëtares serbe në ndeshjen ndaj Zvicrës (2:3). Dragan Stojkovic u bërtiti fjalë vulgare rivalëve të tij.

Ndeshja ndërmjet Serbisë dhe Zvicrës u zhvillua nën tension të lartë. Të dyja skuadrat kanë luftuar për të mos dalë nga grupi. Çështja e kombësisë e përkeqësoi situatën. Lojtarë zviceranë - Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri - me famë tani e që vijnë nga Kosova, që shpalli pavarësinë nga Serbia në 2008.

Shihni videon se si ka fyerë trajneri serb.

Kjo është arsyeja pse gjërat u nxehën në Kampionatin Botëror në Katar të premten e kaluar. Na kujtohet kur zviceranët luajtën kundër Serbisë në Botërorin 2018, Xhaka dhe Shaqiri pas golave ​​imituan shqiponjën dykrenare, simbolin e Shqipërisë. Për serbë kjo gjë ishte provokuese dhe FIFA i gjobiti të dy lojtarët.

Këtë herë Stojkovic humbi durimin. Kur skuadra e tij kaloi në epërsi 2-1 falë Dushan Vlahoviçit dhe kaloi në 1/8 e finales, trajneri serb filloi të fyej vulgarisht kundërshtarët. Kamera i ka kapur duke bërtitur “Qyni nënat tuaja shqiptare”.

Zërat nga Bosnja Ballkanike dhe Beogradi besojnë se futbollistët zviceranë përfundojnë të gjitha shkollat ​​vendase për trajnerë sportive, pjesën më të madhe të arsimit të FIFA-s, në mënyrë që ata të mund të jenë trajnerë në klube "të huaja". Ata madje marrin licencën e FIFA-s për të kryer funksionin e trajnerit kombëtar (zëvendësues) dhe sillen keq si tani. "Ju përfaqësoni një vend dhe jo idiotësinë tuaj"- thonë ata.

Emin Gradascevic nga Bosnja shkroi në Twitter: Një vend ku kjo nuk është marrëzi, por forma më e lartë e patriotizmit ... për fat të keq."

Edhe eksperti i Ballkanit Robert Pichler ka bërë një deklaratë në Facebook dhe ka kritikuar më shumë palën shqiptare:

“Është turp për futbollin. Pritja e Kupës së Botës në Katar ishte një gabim i rëndë dhe tani duhet të dëshmoni sesi këta futbollistë maço shqiptarë e përdorin këtë sport për qëllimet e tyre nacionaliste. Gjithçka ka të bëjë me nderin, burrërinë, hakmarrjen dhe kënaqësinë - një spektakël i trishtuar dhe i turpshëm!”.

Sigurisht, thonë tifozët shqiptarë, sporti përdoret gjithmonë për qëllime nacionaliste/politike pasi ushqen egon e vetë-portretizimit kombëtar. Megjithatë, nëse një lojtar është duke u tallur nga tifozët dhe lojtarët vetëm për shkak të përkatësisë së tyre etnike, atëherë prisni që një mik i tyre të postojë në komentin e Pichler.

Por njohësi i Ballkanit mundohet të jetë neutral dhe të thotë vetëm gjëra të mira për të dy palët. E bezdis fakti qe fansat i referohen gjithmone të tjereve dhe nuk marrin përgjegjësi për sjelljen e tyre, ai e gjen të urryer - i njëjti 'diskurs ballkanik' përjetësisht - me që vetëm ti qëllon vetës në këmbë dhe cdo gjë mbetet sic ishte. dhe gjithmonë do të bëhet ashtu dhe shton tutje;

“Secili mund t'i shprehë ndjenjat e tij në çfarëdo mënyre që dëshiron. Ne jetojmë në një botë të lirë me rregulla të respektuara. Është vetëm koha për të ndryshuar disa rregulla. Një çështje evolucioni.”

Ka zëra kritikë edhe nga diaspora shqiptare. Zef Noka bashkatdhetar i Xhakës dhe Shaqirit, kujton momentet para ndeshjes: Zvicër-Shqipëri.

Në atë kohë, tha ai, futbollistët shqiptarë etnikë konsideroheshin tradhtarë, deri vonë - para se të dihej se Zvicra do të ishte kundërshtare e Shqipërisë, djemtë që luanin për Zvicrën cilësoheshin si "heronj", ata ishin krenarë për numrin e madh të Shqiptarët në kombëtaren e Zvicrës.

Po këta shqiptarë, por këta, shton ai, herë i quajnë tradhtarë e herë krenohen me ta. Në ndeshjen kundër Serbisë, këta tifozë “emocionalë” dolën në rrugë dhe e lëshuan pasionin e tyre deri në çmenduri... Më pas, deri në kualifikimin e radhës, do të ndryshojnë pozicion. Ata do të kalojnë nga banka “Heronjve” në bankën e “Tradhtarëve”. Serbët nuk e kanë pasur problem as humbjen ndaj Zvicrës, tha ai. Ata kishin problem edhe me drejtuesin e ekipit të tyre, djem me origjinë shqiptare, prindërit e të cilëve dikur ikën nga vendlindja, të ndjekur nga këta serbë.

“Silluni në të njëjtën mënyrë si ata që shajnë! Vendoseni veten në të njëjtin nivel! Po kështu këta djem që janë aty ku janë, përveç prejardhjes shqiptare, gjithçka tjetër nuk është shqiptare. Përfundimi është se skuadra zvicerane ua bëri të mundur që të jeni aty ku jeni.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat