Media ndërkombëtare për Xherdan Shaqirin: Trupi i tij sa kompakt aq edhe muskuloz

Futboll

Media ndërkombëtare për Xherdan Shaqirin: Trupi i tij sa kompakt aq edhe muskuloz

Nga: K. Goca Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 16:46
Media ndërkombëtare për Xherdan Shaqirin

Xherdan Shaqiri prej dhjetë vitesh është faktori X i Kombëtares së Zvicrës. 

Zvicerani ka një aftësi të jashtëzakonshme për të qenë vendimtar në ndeshjet mëdha, shkuan media franceze “sofoot”.

"Golashënuesi i të premtes së kaluar në fitoren e Zvicrës kundër Serbisë (3:2), Xherdan Shaqiri, dhe trupi i tij sa kompakt aq edhe muskuloz, ka dëshmuar edhe një herë se është njeriu në të cilin zviceranët llogarisin gjatë takimeve të mëdha.

Që kur Ottmar Hitzfeld e thirri për herë të parë në vitin 2010, gjilanasit (Kosovë) ka qenë lokomotiva e kësaj kombëtare, gjithmonë i komplikuar në manovrim gjatë garave të mëdha.

Në 111 ndeshje me Zvicrën, zvicerani i vogël shënoi 27 gola..., ka shkruar media “sofoot”.

Vetëm tre lojtarë kanë shënuar në tre Botërorët e fundit: Lionel Messi, Cristiano Ronaldo dhe Xherdan Shaqiri.

“Jam krenar që jam i lidhur me lojtarë kaq të mëdhenj. Më bën diçka të veçantë. E shijoj. Shfrytëzoj çdo moment në Botëror, çdo ndeshje të luajtur me fanellën e Zvicrës”, tha Shaqa.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat