Derbi lokal tuboi rreth 1.000 shikues

Më: 26 mars 2023 Në ora: 12:01
Bashkimi

U luajt derbi i javës së 19-të në Ligën e Tretë-Veri të Maqedonisë së Veriut në futboll, ndërmjet Bashkimit dhe Kumanovës, që përfundoi me rezultatin e thellë 4:0 për zi-gjelbrit!

Aziz Ameti, Egzon Aziri, Egzon Osmani dhe Enis Sulejmani ishin autor të golave.

Mirëpo, vlen të theksohet se Bashkimi që nga mesi i pjesës së parë luajti me një futbollist më pak, pasi mbrojtësi Alajdin Alili u ndëshkua me karton të kuq, pas dy kartonëve të verdhë.

Edhe me 10 lojtarë në fushë ekipi i trajnerit Muamer Rustemi ishte skuadra që dominoi në teren.

Pjesa e parë përfundoi me rezulta 1-0 me golin e Ametit. Ndërsa, në pjesën e dytë Bashkimi thjeshtë e deklasoi rivalin lokal duke ia shënuar edhe tre gola të tjerë.

Rezultati do të ishte edhe më i thellë sikur Mërgim Lutfiu të mos huqte penalltinë.

Ky duel që u zhvillua të shtunën tuboi rreth 1.000 shikues, që është shumë më shumë se në disa ndeshje të Ligës së Parë. Tribuna kryesore ishte e mbushur përplotë, ndërsa në anën e kundërt ishin të pranishëm edhe tifozët e Bashkimit, Ilirët.

Pas këtij triumfi, Bashkimi vazhdon të kryesojë renditjen me 49 pikë.