Federico Chiesa, lider i ri i Juventusit – ka shënuar aq gola në katër ndeshje sa shënoi sezonin e shkuar

Futboll

Federico Chiesa, lider i ri i Juventusit – ka shënuar aq gola në katër ndeshje sa shënoi sezonin e shkuar

Më: 18 shtator 2023 Në ora: 20:37
Federico Chiesa

Me tre gola në katër ndeshjet e para të Serie A këtë sezon, Federico Chiesa ka shënuar tashmë më shumë se në sezonin 2022-2023.

25-vjeçari ka luajtur si sulmues këtë sezon dhe intuita taktike e Massimiliano Allegrit duket se po jep rezultate.

Chiesa ka shënuar tashmë tre gola në katër ndeshje të Serie A, më shumë se sa arriti gjatë gjithë sezonit 2022-23 në Serie A, kur shënoi dy herë në 21 ndeshje të ligës.

Chiesa vazhdoi të shënojë katër gola në 33 paraqitje në të gjitha garat në sezonin 2022-2023, kështu që ai tashmë është afër barazimit të numrit të golave ​​të sezonit të kaluar.

Megjithatë, roli i ri i Chiesa nuk është arsyeja e vetme pas fillimit të tij të fortë. Siç shpjegoi Allegri në konferencën e tij të parë për shtyp para ndeshjes në gusht, sulmuesi italian e ka nisur në formë më të mirë sezonin e ri.

“Chiesa është më i vetëdijshëm dhe më i qetë se sezonin e kaluar. Ai pati një vit të vështirë dhe tani këmbët e tij janë ndryshe”, deklaroi Allegri.

Chiesa pësoi një dëmtim të rëndë në gju në janar 2022, duke mbetur jashtë fushës për disa muaj. Ai luftoi me disa probleme të vogla fizike sezonin e kaluar dhe nuk luajti vazhdimisht, ndërsa gjërat duken shumë më ndryshe nga ai dhe Juventusi në 2023-24. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat