Media kroate për yllin nga Kosova në Zagreb: Veriu ka mbretin e tij! Kujtim Shala: Më mirë të mos e shikoja

Futboll

Media kroate për yllin nga Kosova në Zagreb: Veriu ka mbretin e tij! Kujtim Shala: Më mirë të mos e shikoja

Nga: K. Goca Më: 3 tetor 2023 Në ora: 14:16
Kujtim Shala

Të enjten në orën 18.45 në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, do të zhvillohet ndeshja Ballkani i Therandës dhe Dinamo e Zagrebit, në kuadër të xhiros së dytë të Conference League në futboll. 

Kujtim Shala, më njërën anë "i kaltrit 9", dhe nga ana tjetër “mbreti i veriut”. 

“Muri në Ferenshçica të Zagrebit ka marrë një përqendrim të lartë të ushtarëve të klubit “Maksimir”.

Me përkushtimin e tyre të sinqertë ndaj “të kaltërve”, ku dy ikonat fituan një status të veçantë mes tifozëve, si dhe një homazh në formën e një muraleje me imazhin e tyre.

Ndërsa në anën e djathtë ka një fytyrë të qeshur dhe mbishkrimin “Cico”, në të majtë është një tjetër i ri flokëgjatë, sipër imazhit të cilit shkruhet: ‘Veriu ka mbretin e tij, quhet Kujtim Shala’”, shkruan media kroate “Jutarnj list”.
“Më vjen shumë mirë që nuk më harruan, dhashë gjithçka për Dinamon.

Gjithashtu, më vjen mirë që jam pranë një legjende si Cico, kam shumë respekt për të. Ai është një nga futbollistët më të mirë që ka nxjerrë Kroacia” ka thënë Shala, i cili na ka kontaktuar nga shtëpia e tij në Manheim, transmeton media kroate.

I preferuari i tifozëve, tashmë 59 vjeç, prej vitesh jeton në Gjermani dhe aktualisht është një bashkëbisedues ideal pas lojës sterile të Dinamos në “Polud”, por edhe para se të shkonte në Prishtinë për një sfidë të re në garat evropiane (e enjte, 18:45).

Rreth 15 ditë më parë u shënua 34-vjetori i debutimit të Shalës për të kaltrit, pas mbërritjes nga Kosova.

Në krahët e tij dhe Zvonimir Bobanit, Dinamo e mposhti Hajdukun dhe atë ditë ai u bë i preferuari i tifozëve ‘Bad Blue Boys’.

Pasi tundi rrjetën, ai vrapoi në të gjithë gjatësinë e fushës dhe festoi para tribunës veriore.

“Ky është sigurisht kujtimi im më i mirë nga Dinamo, nuk do ta harroj kurrë atë mirëseardhjen nga ‘BBB’. Dinamo është gjithçka për mua, gjithmonë kam thënë se vitet më të mira i kam kaluar në Zagreb, gjithmonë do të mbetem tifoz i Dinamos”, -thotë Shala.
Në përmendjen e derbit më të freskët, të së dielës, ai nuk e fshehu zhgënjimin.

“Më mirë të mos e shikoja... Çfarë të them? Ishte keq. Ne e kontrolluam lojën dhe pësuam gol nga e vetmja mundësi. Nuk është e qartë për mua se si ata nuk u trembën dhe shkuan drejt golit.

Flas nga zemra, si tifoz, nuk mbaj inat me askënd, por nuk e di si nuk krijuam asnjë rast në ndeshje” - thotë Shala/

Duke gërmuar nëpër arkiva, në ‘Sportski novosti’ hasëm në një titull të madh: "Njeriu i derbit", nën të cilin shkruan: "Kush ishte lojtari i ndeshjes? Ju ofrojmë përgjigjen: Tifozët”! Shala. Dhe në fakt vjen si një. Sepse publiku dhe Shala janë një!". I kemi imponuar bashkëbiseduesit se gjërat mund të jenë ndryshe për Dinamon të dielën, nëse rastësisht do të ishte në fushë, për të cilën ai kishte një përgjigje të gatshme.

“Në kohën tonë nuk do ta lejonim Hajdukun të kryesonte pa barazuar ne. Ju kujtohet, në Split në vitin 1990 pësuam dy herë, por barazuam të dyja herët dhe më pas fituam ndeshjen me Shukerin.

Një nga investimet më të shtrenjta të Dinamos nuk pritet dhe Jakiroviç nuk e ka ende lojën për më të fortët".

Janë tre gabime që nuk duhej t'i bënte në Polud.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat