Granit Xhaka i përgjigjet fuqishëm deklaratës së Christoph Daumit por tregon edhe si fle tani

Futboll

Granit Xhaka i përgjigjet fuqishëm deklaratës së Christoph Daumit por tregon edhe si fle tani

Nga: K. Goca Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 19:19
Granit Xhaka

Granit Xhaka po tregon lojëra të shkëlqyeshme me ekipin e Bayer Leverkusenit dhe kryesojnë në Bundesliga I.

Mediumi zviceran “Blick” ka bërë një intervistë me djaloshin e artë të Kosovës, Granit Xhaka dhe kapiten e kombëtares së Zvicrës dhe alfa e omega e Bayer Leverkusenit.    

Christoph Daum tha se ju jeni garancia që Leverkuseni do të jetë kampion këtë sezon?

Granit Xhaka: Komplimentet si kjo tregojnë se sa mirë punojmë.

Besoj se pas 22 xhirosh e meritojmë absolutisht të jemi këtu ku jemi. Por kjo nuk do të thotë se do të bëjmë më pak, sepse ende nuk kemi arritur asgjë.

Me siguri keni pasur më të mirën në Arsenal vitin e kaluar. Dhe tani ndihesh sikur je edhe më i mirë, edhe pse nuk po bëhesh më i ri. A po argëtoheni kaq shumë?

Kur gjërat shkojnë mirë për ju, është gjithmonë kënaqësi.

Por kishte edhe momente që nuk ishin aq të mira. Megjithatë, gjithmonë kam dalë nga këto faza.

Kjo më bëri edhe më të fortë. Nuk po bëhem më i ri. Por as unë nuk po plakem. Të paktën kështu ndihem unë (qesh).

Cila është receta?

Jam në top formë, fizikisht dhe mendërisht. Dhe unë jam pa lëndime. Por ju nuk mund ta bëni vetëm.

Ju keni klubin e familjen. Këto janë të gjitha pjesë të vogla të enigmës që janë shumë të rëndësishme për mua.
 

Çfarë do të thotë të flesh ndryshe?

Unë fle me më pak stres, sidomos para ndeshjes, sepse nuk jam aq nervoz sa dikur.

Unë gjithashtu mund të fle i qetë një ditë para një ndeshjeje të madhe, ju jeni nervoz në një mënyrë tjetër.

Adrenalina është ende aty, por nervozizmi nuk është më.

Nuk vihet re ndonjë nervozizëm?

Nervozizmi para ndeshjes është i ndryshëm.

Pas ndeshjes është njësoj si më parë. Nuk fle shumë sepse po mendon për lojën dhe je plot adrenalinë.

Nëse kjo nuk është më aty, atëherë ndaloj të nesërmen.

Por unë ende e kam atë adrenalinë dhe është ajo që më bën të fortë, së bashku me ambicien time dhe sfidën.

Kjo është edhe arsyeja pse gjërat po shkojnë ashtu siç janë për momentin.

Dikur bënit si shpesh zhurma të mëdha. Kur do të shpallni luftë?

Kur të vijë dita kur duhet të them diçka, do të them diçka.

Por nuk mendoj se ky moment ka ardhur ende këtë sezon.

Ne përqendrohemi në blloqe individuale prej tre deri në katër ndeshje, të cilat më pas i analizojmë në secilin rast. Ky është prioriteti ynë.

Nuk mund të përgëzoni akoma për titullin?

Jo, absolutisht jo. Një vit më parë, Arsenali dhe ne ishim tetë pikë para Manchester Cityt dhe më pas humbëm kampionatin.

Tani kemi edhe më pak ndeshje dhe është një situatë krejtësisht tjetër, por asgjë nuk është fituar ende.

A ka ndonjë njohuri që keni fituar atëherë dhe që mund të kontribuoni tani?

Një kampionat është si një maratonë. Duhet të jesh edhe me fat, pak dëmtime, pak lojtarë të suspenduar.

Shumica e lojtarëve në fakt ishin gjithmonë aty, me përjashtim të Kupës së Afrikës.

Ne gjithashtu kemi një thellësi tepër të fortë në skuadër.

Në Arsenal na mungonin pesë lojtarë kyç në fazat e fundit të sezonit dhe na mungonte forca për t'i zëvendësuar ata.

Ekipi juaj ka tetë pikë para Bayern Munihut?

E thashë këtë pas ndeshjes me Heidenheim sepse të gjithë po flasin për ne për momentin.

Sidomos që nga ndeshja me Bayern, pritshmëritë e jashtme janë rritur. Dhe këto tani janë shumë të larta, kjo është arsyeja pse ne tani mund të humbasim diçka.

Ju tashmë keni fituar trofe me Baselin dhe Arsenalin. Çfarë do të thotë për ju një titull me Leverkusenin?

Të fitosh sërish një titull për këtë klub pas më shumë se 30 vitesh do të ishte diçka e veçantë.

Kur e hodha këtë hap, ishte dëshira ime që të fitoja edhe një titull në Gjermani.

Gjërat janë gjithmonë ndryshe jashtë vendit. Ne ishim favoritët në Basel në atë kohë. Fatkeqësisht nuk munda ta fitoja titullin e ligës me Arsenalin, por fitova dy herë FA Cup.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat