Ndryshimi i rregullit, Chelsea mund të duhet të shesë tre lojtarë

Futboll

Ndryshimi i rregullit, Chelsea mund të duhet të shesë tre lojtarë

Më: 22 shkurt 2024 Në ora: 18:13
Todd Boehly

Chelsea mund të detyrohet të shesë tre lojtarë nëse fiton Carabao Cup.

Chelsea do të përballet me Liverpool-in në finalen e Carabao Cup të dielën, me Mauricio Pochettino që kërkon të fitojë trofeun e tij të parë si trajner i Chelseat.

Chelsea ka shpenzuar më shumë se 1 miliard £ për lojtarë të rinj që kur Todd Boehly dhe Clearlake Capital morën përsipër klubin në maj 2022, dhe presioni është në rritje për të fituar një trofe.

Ata do të përballen me Liverpool-in e Jurgen Klopp, i cili është në garë në të gjitha frontet këtë sezon, ndërsa po ashtu do të kërkojë të fitojë Carabao Cup për herën e dhjetë.

Sidoqoftë, nëse Chelsea do të dalë kundër parashikimeve dhe do të fitojë, kjo mund të çojë në mënyrë paradoksale që ata të shesin tre nga të rinjtë e tyre të akademisë.

Nëse Chelsea fiton të dielën, ata do të kualifikohen në Conference League sezonin e ardhshëm, dhe nga ana tjetër, duhet të pajtohen me rregulloret e UEFA-s për licencimin e klubeve dhe qëndrueshmërinë financiare (FSR), rregullat që zëvendësuan FFP në 2022.

Rregullore të tilla janë dukshëm më kufizuese sesa rregullat e përfitimit dhe qëndrueshmërisë së Premier League (PSR).

Në Europë, klubet lejohen të humbasin deri në 68.5 milionë sterlina për periudhën e monitorimit 2024-25, e cila do të përfshijë sezonet 2022-23 dhe 2023-24.

Kjo do të thotë se humbjet prej 68.5 milionë sterlinash gjatë dy viteve të mëparshme, në vend të 105 milionë sterlinave gjatë tre viteve të mëparshme, bëhen pragu kryesor i humbjes për Chelsean sezonin e ardhshëm nëse kualifikohen për garat europiane.

Kufizime të tilla mund ta detyrojnë Chelsean të shesë tre lojtarë të akademisë që do të gjeneronin fitim të pastër.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat