Xhaka në qendër të festës historike: feston me familjen në fushën e pushtuar!

Futboll

Xhaka në qendër të festës historike: feston me familjen në fushën e pushtuar!

Më: 15 prill 2024 Në ora: 08:53
Granit Xhaka pritet nga familja e tij në zonën e medias

Bayer Leverkusen ka fituar titullin e kampionit të Gjermanisë në futboll, një arritje historike për klubin pasi është hera e parë që ata fitojnë këtë nder. Fitorja u sigurua me një gol nga Florian Wirtz në minutën e 90-të kundër Werder Bremen, që çoi në një festim të menjëhershëm me një pushtim të fushës nga tifozët. Granit Xhaka, kapiteni i ekipit, pati rastin e veçantë të festojë këtë triumf bashkë me familjen e tij.

Pavarësisht kaosit në fushë dhe ndërprerjes së hershme të ndeshjes nga arbitri për shkak të pushtimit të fushës nga tifozët, pati momente më të qeta gëzimi. Veçanërisht vlen të përmendet mënyra se si Xhaka shijoi këtë moment me gruan e tij Leonita dhe vajzat e tij Ayana dhe Laneya. Familja u zgjerua më tej kur edhe prindërit e Xhakës iu bashkuan festimeve më vonë.

Pas fitores, vëmendja e ekipit u kthye shpejt te garat e ardhshme në Ligën e Europës, dhe festimet mbetën fillimisht të përmbajtura. Megjithatë, klubi do ta festojë këtë arritje siç i takon, dhe trajneri Xavi Alonso tashmë përjetoi një dush birre gjatë një konference për shtyp, që tregon se argëtimi nuk mungoi.

Image
Pak pas kësaj, trajneri Xabi Alonso pëson një dush birre

Fitorja është jo vetëm një triumf për ekipin, por edhe një çlirim për qytetin dhe tifozët e tij, të cilët mundën të heqin qafe nofkën e padëshiruar "Vizekusen", një referencë për humbjet e mëparshme dhe titujt që i kanë shpëtuar ngushtë. Ky sukses shënon një pikë kthese dhe fundin e ashtuquajturit "traumë e titujve" që kishte mbetur që nga sezoni 2001/2002.

Titulli i kampionit të Bayer Leverkusen është prandaj jo vetëm një sukses sportiv, por edhe një ngjarje e rëndësishme për të gjithë komunitetin, që tani ka arsye të festojë aq sa dëshiron.

Image
Atje presin ende mijëra tifozë

 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat