Reja: Kundërsulmi i rrezikshëm. Shqipërinë apo Italinë? I kam në zemër

Futboll

Reja: Kundërsulmi i rrezikshëm. Shqipërinë apo Italinë? I kam në zemër

Më: 12 qershor 2024 Në ora: 15:49
Reja

Shqipëri – Itali do të jetë një nga përballjet më të veçantë për Edy Rejan. Ish-timonieri i kombëtares shqiptare ka dhënë një intervistë për “Corriere dello Sport”, ku ka analizuar këtë përballje.

78-vjeçari shprehet se kuqezinjtë janë në zemrën e tij, por do të mbështesë kombëtaren italiane. Reja foli gjithashtu edhe për Sylvinhon, me italianin që thekson se timonieri aktual i Kombëtares po bën një punë të mirë, por e gjeti gjithçka gati nga ai.

“Sylvinho? Ai është i mirë, ai bëri një punë të shkëlqyer dhe arriti suksesin, duke merituar kualifikimin përpara ekipeve të nivelit të lartë si Republika Çeke dhe Polonia. Ai gjeti themelet mbi të cilat mund të ndërtonte një grup që në masë të madhe ende më përket mua.

Të gjithë djemtë e mi, përveç Hoxhës, anësorit të Dinamo Zagrebit. Ramadani, Asllani, Gjimshiti Mitaj. Bajrami e binda të vinte me Shqipërinë. Broja ishte i ri, Manaj është një tjetër fëmijë i imi. Edhe stafi im bëri një punë të mirë dhe jam i lumtur për Dukën, një menaxher i madh, i cili prej disa vitesh është anëtar i Ekzekutivit të UEFA-s. Një marrëdhënie e dashur na lidh. Ai më do në Dortmund dhe unë nuk mund ta humbas.

Shqipërinë apo Italinë? Unë jam italian, i kam ‘Azzurrët’ në zemër, por kam dashuri dhe simpati për shqiptarët, edhe ata i kam në zemër. Do të doja që ata të lënë një përshtypje të mirë. Unë do të mbështes Italinë.

Unë e njoh Spallettin, e kam konsideruar gjithmonë një trajner të nivelit të lartë. Ka miqësi me të. Më pëlqeu duke parë Napolin e tij. Ai duhet të punojë shumë me Italinë dhe të rrisë disa lojtarë të rinj. Të tjerë si Di Lorenzo, Cristante dhe Dimarco tashmë kanë një vlerë të caktuar.

Shqipëria nuk duhet nënvlerësuar, është rritur shumë në krahasim me vitin 2016, një ekip i fortë, i fortë nga pikëpamja karakteristike. Do të jetë e vështirë t’i heqësh ato. Spalletti duhet ta shikojë Bajramin mes rreshtave, nuk e di nëse do ta marrë Cristante apo Jorginho. Ata lejojnë pak hapësirë ​​dhe kundërsulmojnë mirë me anësorët Asani, Hoxha apo Seferi dhe në krye Broja.

Të gjitha shumë shpejt. Të tjerët si Hysaj dhe Ismajli kanë shumë vite që luajnë në Serinë A. Ata e dinë filozofinë tonë, mënyrën tonë të lojës. Duhet të keni kujdes. Me Spanjën dhe Kroacinë është një grup i komplikuar edhe për Italinë, por Shqipëria ka disa shanse dhe kjo tashmë është një ndeshje vendimtare.

Tifozët shqiptarë? Të paktën 15-20 mijë shqiptarë do të mbërrijnë në stadiumin e Dortmundit nga e gjithë Europa, jo vetëm nga Gjermania. Entuziazëm i papërmbajtur. Një ndeshje shumë e përzemërt. Ata ndjehen si një degë e Italisë. Ata kanë pasur gjithmonë mirënjohje të thellë ndaj nesh. Tani edhe marrëdhëniet diplomatike mes dy qeverive janë rritur.

Rreziku kryesorë që mund të vijë nga Shqipëria? Po t’u japësh hapësirë ​​shqiptarëve do të të nxjerrin. Broja duket se ka ardhur me kokën lartë, është i veçantë por i fortë. Ai dhe Manaj mund të bëjnë diferencën në shpejtësi.

Kanë temperament, karakter, nuk dorëzohen. Tashmë është një ndeshje vendimtare. Sylvinho shtoi kreativitetin dhe teknikën, fola shumë me të kur mbërriti. Pastaj filloi punën e tij. Le të themi se unë gjeta hirin dhe ai gjeti tryezën e shtruar. Ka ndodhur edhe me Napolin, Lazion dhe Atalantën kur u largova. Fati im, por jam i kënaqur me karrierën time dhe nuk ankohem për të”, ka përfunduar Reja.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat