​Kombëtarja që po synon kualifikimin e parë historik në Kupën e Botës 2026

Futboll

​Kombëtarja që po synon kualifikimin e parë historik në Kupën e Botës 2026

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 21:01
Foto ilustrim

Porto Riko ka një shans real për t'u kualifikuar në një Kupë Bote për herë të parë në historinë e tij.

Ishulli merr pjesë në lojërat kualifikuese të FIFA-s, veçanërisht në Konfederatën e Amerikës së Veriut, Amerikës Qendrore dhe Futbollit të Karaibeve (CONCACAF).

Dhe për herë të parë, CONCACAF mund të ketë deri në tetë përfaqësues në Kupën e Botës 2026. Dyzet e tetë vende më në fund do të luftojnë për kupën prestigjioze.

Ekipi kombëtar i ishullit, i njohur si “Huracán Azul”, ka një skuadër solide të udhëhequr nga dy lojtarët që spikasin në futbollin spanjoll, Leandro Antonetti (Club Deportivo Lugo) dhe Jeremy De León (Real Madrid Castilla).

Ekipi ka nisur një fillim të mirë, ku javën e kaluar ata barazuan 0:0 me El Salvadorin, si ekip mysafir.

Të martën, Huracán Azul mundi Anguilla 8:0 në stadiumin “Juan Ramón Loubriel”, në Bayamon, fitorja më e madhe e ekipit.

Trajneri i ekipit, Charlie Trout, është i bindur se ata mund të kualifikohen.

“Ne besojmë 100% se mund të kualifikohemi në Kupën e Botës. Kur mbërrita në Porto Riko disa vite më parë për t'u bashkuar me ekipin U-20, pikërisht me Leandro Antonetti në atë skuadër, nuk e dija se çfarë të prisja në përgjithësi”, tha Trout në një konferencë për mediat.

“Por unë shpejt mësova dhe kuptova talentin e paplotësuar që ishte këtu. Kemi lojtarë të rinj që do të duhet të piqen më shpejt se sa pritej, së bashku me veteranët e tjerë. Por ne mund ta bëjmë atë”, tha më tej Trout. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat