Nuk ka fitues mes Çekisë dhe Gjeorgjisë, kjo i shkon përshtati Shqipërisë

Futboll

Nuk ka fitues mes Çekisë dhe Gjeorgjisë, kjo i shkon përshtati Shqipërisë

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 22 qershor 2024 Në ora: 14:17 Përditësuar në ora: 16:53 më 22.06.2024
Pamje nga ndeshja

Mamardashvili - trim i ndeshjes

Portieri Mamardashvili është figura kryesore e kësaj ndeshje dhe më i merituari që Gjeorgjia mori pikë në përballje me Republikën e Çekisë.
 
Ballafaqimi mes Çekisë dhe Gjeorgjisë ka përfunduar me rezultat 1:1 në kuadër të F të Kampionatit Evropian.

Ky barazim në një mënyrë i shkon përshtati kombëtares së Shqipërisë.

Gjeorgjia - Çekia 1:1

Stadiumi "Volkspark" në Hamburg.
Shikues: 45.000.
Gjyqtar: D. Siebert (Gjermania).Shënues: Mikautadze (45+3') - Schick (55')

Kartona të verdhë: Kashia, Lobjanidze, Mekvabishvili, Kochorashvili  - Coufal, Provod, Jurasek, Holes, Soucek..

Gjeorgjia: Mamardashvili – Kvirkvelia (Gvelesiani  82'), Kashia, Dvali, Kakabadze, Tsitaishvili (Lochoshvili 62') - Davitashvili (Chakvetadze 63'), Mekvabishvili (Kvilitaia 88'), Kochorashvili - Mikautadze, Kvaratskhelia (Lobjanidze  82').

Çekia: Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Provod (Barak 82'), Soucek, D. Jurasek (Sevcik 82')) - Cerny (M. Jurasek 55), Schick (Chytil 68'), Hlozek (Lingr 63').

Në minutën e 3-të, Çekia kërcënoi portën e Gjeorgjisë. Tri raste për një minutë. Portieri Mamardashvili është në nivelin e lartë. I pari gjuajti Adam Hlozek pastaj edhe Schick së fundi Cerry.

Në minutën e 45+3-të, penallti për Gjeorgjinë pasi u shikua nga sistemi VAR, Mikautadze shënoi nga penalltia për 1:0.

Në minutën 45+4' portieri i Gjeorgjisë ka shpëtuar gol të sigurt, ndali gjuajtjen e Patrik Schick.

Në minutën e 59-të, Çekia ka barazuar rezultatin 1:1. Futbollisti Patrik Schick nga afërsia ka shënjuar pasi topi u kthye nga shtylla e djathtë pingule.

Mojmir Chytil në minutën e 77-të  nga një pozitë e mirë nuk shënoi në portën e Gjeorgjisë. 

Në minutën e 78-të, Ling nga rreth 15 metra goditi bukur por nuk mposhtet portieri gjeorgjian.

Në minutën e 90+5, Lobjanidze humbi rastin më të mirë kur doli i vetëm e gjuajti mbi portën e Çekisë.

Pas xhiros së dytë, Çekia renditet në vend të tretë me 1 pikë sa ka edhe Gjeorgjia në fund.

Më 26 qershor do të takohen: Gjeorgjia - Portugalia (21.00) e Çekia - Turqia.

Dy gola

(E plotësuar) - 90' Minuta e fundit.

86' Lojë e fortë.

81' Lojë me rivalitet.

78' Ling nga rreth 15 metra goditi bukur por nuk mposhtet portieri gjeorgjian.

77'  Mojmir Chytil nga një pozitë e mirë nuk shënon në portën e Gjeorgjisë. 

Gjeorgjia - Çekia 1:1

Stadiumi "Volkspark" në Hamburg.
Shikues: 45.000.
Gjyqtar: D. Siebert (Gjermania).Shënues: Mikautadze (45+3') - Schick (55')

Kartona të verdhë: Kashia, Lobjanidze, Mekvabishvili    - Coufal, Provod, Jurasek, Holes, Soucek..

Gjeorgjia: Mamardashvili - Kvirkvelia (Gvelesiani  82'), Kashia, Dvali, Kakabadze, Tsitaishvili (Lochoshvili 62') - Davitashvili (Chakvetadze 63'), Mekvabishvili (Kvilitaia 88'), Kochorashvili - Mikautadze, Kvaratskhelia (Lobjanidze  82').

Çekia: Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Provod (Barak 82') , Soucek, D. Jurasek (Sevcik 82')) - Cerny (M. Jurasek 55), Schick (Chytil 68'), Hlozek (Lingr 63').

75' Çekia po sulmon.

70' Lojë me ritëm.

67' Çekia e do fitoren.

64' Rezultati baras.59' Çekia ka barazuar rezultatin 1:1. Futbollisti Patrik Schick nga afërsia ka shënjuar pasi topi u kthye nga shtylla e djathtë pingule.

53’ Çekia lufton për të barazuar reyultatin.

50' Lojë me ritëm.

47' Ndeshje e luftuar.

Përfundom pjesa e parë.

45+4' Trim i pjesës së parë është portieri i Gjeorgjisë duke shpëtuar gol të sigurt, ndali gjuajtjen e Patrik Schick..

Gjeorgjia - Çekia 1.1

Shënues: Mikautadze (45+3' - nga penalltia) - Schick (55')

Kartona të verdhë: Kashia  - Coufal, Provod, Jurasek, Holes.

Gjeorgjia: Mamardashvili - Kvirkvelia, Kashia, Dvali, Kakabadze, Tsitaishvili (Lochoshvili 62') - Davitashvili (Chakvetadze 63'), Mekvabishvili, Kochorashvili - Mikautadze, Kvaratskhelia.

Çekia: Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Provod, Soucek, D. Jurasek (Jurasek 55') - Cerny, Schick, Hlozek (Lingr 63').

45+3' Mikautadze shënon nga penalltia, 1:0 për Gjeorgjinë.

42' Çekia përkundër rasteve nuk ka shënuar.

38' Lojë e fortë.

33' Gjeorgjia po luan më mirë tani.

30' Çekia po sulmon por nuk ka shënim.

27' Vaclav Cerny goditi bukur por nuk befasohet portieri i Gjeorgjisë.23' Portieri i Gjeorgjisë pret por topi godet në trup Adam Hlozek dhe futet në rrjetë, por anulohet pasi që e ka prekur topin me dorë, kjo vërtetohet pasi shiohet VAR.

19'  Kartoni i verdhë Coufal..

15' Lojë me ritëm.

10' Lojë me raste.7' Lojë e mirë e çekëve.

3' Çekia kërcënon portën e Gjeorgjisë. Tri raste për një minutë. Portieri Mamardashvili është në nivelin e lartë. I pari gjuajti Adam Hlozek pastaj edhe Schick së fundi Cerry.

1' Fillon ndeshja.

Gjithçka gati.

Gjeorgjia - Çekia 0.0

Gjeorgjia: Mamardashvili - Kvirkvelia, Kashia, Dvali, Kakabadze, Tsitaishvili - Davitashvili, Mekvabishvili, Kochorashvili - Mikautadze, Kvaratskhelia.

Çekia: Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Provod, Soucek, D. Jurasek - Cerny, Schick, Hlozek.

Publikohen formacionet e sfidës Gjeorgji - Çeki

Është aventura e tyre evropiane dhe nuk do të kishte më bukur sesa ta kurorëzonin me një fitore të madhe.

Pas humbjes ndaj Turqisë, “Kryqtarët” e Gjeorgjisë tashmë kanë shansin e radhës, për arritjen e madhe në një turne madhor futbollistik, teksa në orën 15:00 do të ndeshen në “Volksparkstadion”, të Hamburgut, me Çekinë, në sfidën e tyre të dytë, në Grupin E.

Sa i përket formacioneve tekniku Willy Sagnol i ka pozicionuar lojtarët e tij në fushë me formulën 3-4-3, ku në portë është vendosur Mamardashvili e para tij në mbrojtje Kverkvelia, Kashia e Dvali. Në krahët e mesfushës janë Kakabadze e Tsitaishvili, me qendrën që mbulohet nga Kochorashvili e Mekvabishvili, ndërsa “tridenti’ i sulmit plotësohet nga Kvicha Kvaratskhelia, Mikautadze e Davitashvili.

Ndërkaq, në krahun tjetër, tekniku Ivan Hasek ka përdorur rreshtimin 3-5-2, për skuadrën e tij, me portën që mbrohet nga Stanek e para tij në mbrojtje janë Krejci, Hranac e Holes. Në krahët e mesfushës qëndrojnë Coufal e Jurasek, me qendrën që mbulohet nga Cerny, Soucek e Provod. Ndërkaq, në sulm janë vendosur Patrik Schick e Adam Hlozek.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat