​“Humbja ndaj Spanjës ishte e merituar”, presidenti i Federatës së Italisë e konfirmon nëse Spalleti është nën presion

Futboll

​“Humbja ndaj Spanjës ishte e merituar”, presidenti i Federatës së Italisë e konfirmon nëse Spalleti është nën presion

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 20:59
Presidenti i Federatës së Futbollit të Italisë, Gabriele Gravina

Presidenti i Federatës së Futbollit të Italisë, Gabriele Gravina këmbëngul se Italia zgjodhi "trajnerin më të mirë në treg" me Luciano Spallettin dhe realizimi i vizionit të tij do të kërkojë "kohë dhe durim".

Azzurrët e nisën EURO 2024 në këmbën e djathtë me një fitore 2:1 ndaj Shqipërisë, më pas u mundën 1:0 nga Spanja, kështu që një pikë kundër Kroacisë të hënën do të mjaftonte për t'i kaluar në raundin e 16-të nga vendi i dytë, raporton KosovaPress.

“Dua të riafirmoj zgjedhjen pas një projekti që po vazhdojmë, i cili kërkon kohë dhe durim”, tha Gravina gjatë një konference për shtyp sot.

“Atmosfera është e relaksuar. Nuk duhet të harrojmë se këto janë kampionate evropiane, ka shumë lojëra dhe variabla, me rezultate të lidhura edhe me forcën e kundërshtarëve relativë. Humbja ndaj Spanjës ishte e merituar dhe i pashë lojtarët të zhgënjyer, por jo të shqetësuar. Ne duhet të vazhdojmë me synimin për ta realizuar këtë projekt”, tha Gravina.

Roberto Mancini ishte në krye kur Italia fitoi trofeun e EURO 2020, por papritmas dha dorëheqjen në fund të gushtit 2023 dhe ish-trajneri i Napolit, Spalletti u emërua më 1 shtator.

“Zgjodhëm trajnerin më të mirë në treg, ai ka një filozofi që ne e ndajmë dhe është e vetmja rrugë që mund të ecim. Duhet të kemi parasysh se ka një distancë mes nesh dhe kombeve të tjera të mëdha për sa i përket përvojës, pasi shumë nga lojtarët tanë janë mbi 23 dhe nën 30 vjeç, kështu që nuk kanë të njëjtën përvojë si skuadra e Kroacisë. Ne kemi thënë tashmë në vitin 2021, ne jemi një ekip normal, por për t'u bërë special na duhet edhe gjithçka rreth nesh, të punojmë duke u ndjerë të sigurt dhe me mbështetjen e tifozëve. I kuptoj pritshmëritë, por duhet të merremi me realitetin”, tha Gravina.

Edhe nëse Italia humbet ndaj Kroacisë të hënën, ajo ka ende një shans të mirë për të kaluar si një nga ekipet e treta më të mira në fazën e grupeve.

Që kur mori drejtimin e Italisë, Spalletti ka mbikëqyrur shtatë fitore, tre barazime dhe dy humbje, duke shënuar 20 gola dhe duke pranuar 10.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat