Akuza të rënda për sulm seksual në Euro 2024, FSHF pezullon zyrtarin

Futboll

Akuza të rënda për sulm seksual në Euro 2024, FSHF pezullon zyrtarin

Më: 10 korrik 2024 Në ora: 13:56
Foto ilustrim

Akuza të rënda pas eliminimit të Kombëtares së Shqipërisë në Kampionatit Evropian. Një zyrtar i Federatës Shqiptare të Futbollit bëhet e ditur se ka dhunuar një vajzë 18 vjeçare në kuzhinën e vendit ku ishin akomoduar kuqezinjtë.

Punonjësja e hotelit të Shkollës Sportive Kaiserau në Kamen (NRW) kishte lajmëruar policinë pas sulmit më 23 qershor në orën 19:30, raporton KosovaPress.

Zyra e Prokurorit Publik të Dortmundit konfirmoi një hetim përkatës.

E reja ka pranuar në hetuesit e policisë Unna, se shqiptari e kishte shtyrë në kuzhinë, e kishte puthur dhe abuzuar seksualisht me të.

Edhe pse prokuroria publike ka njoftuar menjëherë për shkeljen seksuale të raportuar, i akuzuari ka mundur të fluturojë të nesërmen në shtëpi pa u ngacmuar, pas humbjes 0:1 kundër Spanjës që nënkuptonte përfundimin e garës për Shqipërinë në atë ditë.

Zëdhënësja e prokurorisë tha: “Duke qenë se deri më tani nuk ka dyshime urgjente për një krim, nuk është bërë kërkesa për urdhër arresti”.

Sipas ligjit gjerman, një përdhunues duhet të mbajë të paktën dy vjet burg. Aktualisht është e paqartë se si do të vazhdojnë hetimet – ndoshta përmes një kërkese të ndërlikuar për ndihmë juridike.

Dyshimi nuk është në futbollist

Për çështjen e fajit, tani duhet të sqarohet se në çfarë mase burri ishte në gjendje të njihte refuzimin e gruas së re, tha ajo. Dyshohet se shqiptari i kishte dhënë lamtumirën me fjalët se duhet ta priste. Sulmuesi seksual thuhet se nuk është as futbollist dhe as zyrtar i rangut më të lartë.

Federata e Futbollit e pezulloi burrin

“Kujdesi ndaj punonjëses dhe mbrojtja e të drejtave të saj personale kanë prioritet kryesor”, tha një zëdhënëse e “SportCentrum Kaiserau”.

Pasi u bë e ditur ngjarja, zyrtari i FSHF-së u pezullua menjëherë nga Federata Shqiptare e Futbollit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat