Disa federata fantome dhe a duhet të pastrohet lista para kuvendit zgjedhor të KOK-ut? Flet Nehat Çitaku

Sporti

Disa federata fantome dhe a duhet të pastrohet lista para kuvendit zgjedhor të KOK-ut? Flet Nehat Çitaku

Nga: Kemajl Goca Më: 17 mars 2021 Në ora: 18:10
Nehat Çitaku në të djathtë dhe Thomas Bach, në të majtë, president i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar

Në listë figurojnë 49 federata sportive në Kosovë, disa prej tyre janë fantome. 

A duhet të pastrohet lista nga disa federata që janë fantome, flet edhe presidenti i Federatës së Autosporteve të Kosovës.

“Sipas mendimit tim Federatat mirë që janë të formuara por që të arsyetojnë ekzistencën e tyre duhet të kenë aktivitet, pas kësaj vjen edhe e drejta e tyre për votë në KOK e gjetiu! 

Andaj nëse vërtet ia duam të mirën sportit atëherë Federatat joaktive nuk do të duhej të votojnë e votat e të cilave mund të përcaktojnë udhëheqjen e Komitetit Olimpik të Kosovës.

Fakti që Presidenti dhe Sekretari Gjeneral e kanë bazën nga Kerlingu dhe Lundrimi ‘Federata’  këto joaktive apo me aktivitet të dyshimtë tregon më së miri se pse dikujt i duhen këto Federata!”, thotë Çitaku për gazetën kombëtare “Bota sot”.

Ja lista e federatave 
FEDERATAT OLIMPIKE ME 3 VOTA

1.Federata e Atletikës e Kosovës
2. Federata e Badmitonit e Kosovës
3. Federata e Basketbollit e Kosovës
4. Federata e Boksit e Kosovës
5. Federata e Çiklizmit e Kosovës
6. Federata e Futbollit e Kosovës
7. Federata e Golfit e Kosovës
8. Federata e Gjimnastikës e Kosovës
9. Federata e Hwendbollit e Kosovës
10. Federata e Kajakimit e Kosovës
11. Federata e Kërlingut e Kosovës
12. Federata e Lundrimit e Kosovës
13. Federata e Mundjes e Kosovës
14. Federata e Notit e Kosovës
15. Federata e Peshëngritjes e Kosovës
16. Federata e Pingpongut e Kosovës
17. Federata e Ragbit e Kosovës
18. Federata e Skitare e Kosovës
19. Federata e Shenjëtarisë e Kosovës
20. Federata e Shigjetarisë e Kosovës
21. Federata e Taekwondos e Kosovës
22. Federata e Tenisit e Kosovës
23. Federata e Triathlonit e Kosovës
24. Federata e Volejbollit e Kosovës
25. Federata e Xhudos e Kosovës
26. Komisioni i Sportisteve 

FEDERATAT ME DY VOTA
27. Federata Aeronautike e Kosovës
28. Federata e Autosporteve e Kosovës
29. Federata e Bjeshkatarëve dhe Aplinistëve e Kosovës
30. Federata e Boulingut e Kosovës
31. Federata e Shahut e Kosovës
32. Federata e Karatesë e Kosovës
33. Federata e Kick-Box-it e Kosovës
34. Federata e Bilardos e Kosovës
35. Federata e Motoçiklizmit e Kosovës
36. Federata e Moauythai e Kosovës

Federatat me vetëm një votë
37. Federata e Bodybuildingut dhe e Fitnesit e Kosovës
38. Federata e Minigolfit e Kosovës
39. Federata Sportive e Punëtorëve e Kosovës
40. Federata e Sporti Shkollor e Kosovës
41. Federata e Sporteve Universitare të Kosovës
42. Federata e Arteve Marciale të Kosovës
43. Federata e Parkuerit e Kosovës 
44. Federata e Sportit e Kosovës
45. Federata e PIkados e Kosovës

Federata të njohura përkohësisht nga BE i KOK-ut
46. Federata e Skermes e Kosovës
47. Federata e Tekbollit e Kosovës

Pa të drejtë vote
48. Federata e Bejsbollit dhe e Softbollit e Kosovës
49. Federata e Pentatllonit Modern e Kosovës

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat