​Para gjysmë viti ai donte të shkonte në luftë, tani fitoi medaljen e artë evropiane

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 22:00
Ukrainasi Mykhialo Romanchuk

Ukrainasi Mykhialo Romanchuk mbrojti titullin kampion evropian në 1500 m stil i lirë në kampionatin e Romës.

Romanchuk notoi një rekord personal prej 14:36.10 dhe kështu kaloi favoritin vendas, kampionin e botës në këtë disiplinë dhe kampionin e Evropës në 800 m më herët në këtë garë, italianin Gregori Paltrinieri, i cili fitoi medaljen e argjendtë me 14:39.79.

Interesante, në shkurt, Romanchuk mendoi t'i bashkohej ushtrisë ukrainase për të mbrojtur vendin kundër pushtimit rus. Ai i tha familjes se do të shkonte në front dhe pas disa javësh debate familjare, vendosi të shkonte në Gjermani për t'u përgatitur për garat e mëdha.

“Pas shumë diskutimesh, kuptuam se nuk mund të bëj asgjë me armë dhe përmes sportit mund t’i tregoj botës se çfarë po ndodh në Ukrainë”, tha Romanchuk, i cili mbrojti idenë që sportistët rusë të ndalohen të performojnë.

"Nëse dikush më thotë se sporti nuk është politikë, unë do t'i them se sporti është sfera më e madhe e politikës. Është vendimi i duhur që rusët të mos jenë të pranishëm në gara sepse nëse do të shihja disa kolegë rusë, nuk e di si do të reagoja. Mund të jem agresiv."