Mustafa Domi - lojtar dhe gjyqtar i sakrificës në Gjeneratën e Republikës  

Futboll

Mustafa Domi - lojtar dhe gjyqtar i sakrificës në Gjeneratën e Republikës  

Nga: Kemajl Goca Më: 19 dhjetor 2020 Në ora: 20:03
Mustafa Domi - lojtar dhe gjyqtar i sakrificës në Gjeneratën e Republikës  

Kosova ka përjetuar vitet më të rënda në periudhën 1991-1999, duke u ballafaquar me pushtuesin serb. 
Populli shqiptarë në të gjitha sferat ashtu si ka mundur edhe iu është kundërvënë agresorit serb.

Sportistët dhanë provimin sikur luftëtarë të vërtetë, duke i zhvilluar garat e Republikës së Kosovës.
Mustafa Domi i takon Gjeneratës së Republikës!

Ai në periudhën 1991-1996, ishte futbollist i dalluar, pastaj nga periudha 1997 edhe gjyqtar i futbollit, që referoi deri në vitin 2008. 

Image

Familja Domi, familje futbollistëve, krenari e qytetit të Gjakovës dhee  Kosovës, dhanë shumë për futbollin e Kosovës, që nga i ndjeri Fatoni (në vitet e 70-ta deri me 22 nëntor të vitit 1987, kur humbi jetë në një aksident komunikacioni), pastaj legjenda Faruku, Ibrahimi, Mustafa, Sokoli etj. që i takojnë periudhës më të vështirë por shumë të lavdishme (1991-1999), duke e sfiduar fuqishëm armikun shekullor, Serbinë. 

Mustafa asnjëherë nuk u ndal dhe as nuk u dorëzua për asnjë çmim para kërcënimeve të llojllojshme që i vinin nga sigurimi shtetëror serb, por e kishte vazhduar me krenari rrugën e Republikës.  

Mustafa është prej emrave me të respektuar në sportin tonë, si futbollist në vitet e 90-ta dhe pastaj si gjyqtar i guximshëm.

Mustafa së bashku me mijëra sportistë, me atë çka kishin edhe dhanë për të mirën e sportit, duke e mbajtur gjallë atë.

Ai është krenar që me shumë shokë ishte në ballë dhe i rezistuan fuqishëm milicisë serbe. Sot është i qetë, me përkushtim përcjell sportin dhe aq me tepër i lumtur që sot sportistët tanë garojnë në rrafshin ndërkombëtar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat