Ish-portieri shpall kandidaturën për president të Paraguait

Futboll

Ish-portieri shpall kandidaturën për president të Paraguait

Më: 25 dhjetor 2020 Në ora: 23:47
Jose Luis Chilavert

Portieri legjendar, Jose Luis Chilavert ka njoftuar kandidaturën e tij për president në zgjedhjet e ardhshme të Paraguait në 2023.

Chilavert u vlerësua gjerësisht si një nga portierët më të mirë në botë kur ishte në formën më të mirë jetësore, ai ishte po aq i njohur për aftësinë për të shënuar gola por edhe për pritjen e goditjeve.

Ai ishte parë rregullisht duke marrë goditje të lira dhe penallti dhe është portieri i dytë me numrin e golave më të lartë të shënuar në histori, me 67 gola për klubin dhe vendin.

Tetë nga këto gola erdhën për ekipin Kombëtar të Paraguait, të cilin ai e përfaqësoi në 74 ndeshje. Ai shënoi katër herë për vendin e tij dhe për t’u kualifikuar për Kupën e Botës 2002 dhe u pensionua nga futbolli aktiv një vit më vonë si një nga figurat më të famshme në historinë e futbollit Paraguaian.

Ai kurrë nuk i fshehu pikëpamjet e tij politike si lojtar dhe qëndrimi i tij revolucionar i dha atij krahasime me Che Guevara. Tifozët dhe ish-shokët e ekipit shpesh e vlerësonin atë si një president të ardhshëm, por nëse kjo ishte një shaka, atëherë Chilavert nuk e mori atë.

Pasi kaloi vite duke thirrur dhe avokuar për korrupsionin brenda qeverisë Paraguaiane, ish-portieri njoftoi në prag të Krishtlindjes se ai do të garojë kundër mbajtësit në detyrë, konservatorit Mario Abdo Benitez në zgjedhjet e ardhshme në 2023.

“Mjaft pandëshkueshmëri, mjaft korrupsion dhe mjaft plaçkitje të popullit Paraguaian,” shkroi ai në rrjetin e tij social, Twitter.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat