Sarri apo Lampard, statistikat tregojnë se cili ishte më i mirë te Chelsea

Futboll

Sarri apo Lampard, statistikat tregojnë se cili ishte më i mirë te Chelsea

Më: 25 janar 2021 Në ora: 18:39
Frank Lampard dhe Maurizio Sarri

Chelsea ka shkarkuar trajnerin Frank Lampard, i cili erdhi pas Maurizio Sarrit në Stamford Bridge. Si krahasohen statistikat e tyre?

Ish-mesfushori dhe golashënuesi kryesor i të gjitha kohërave, Lampard u soll si pasuesi i Sarrit në Stamford Bridge, por Chelsea nuk ka qenë në gjendje të shtojë asnjë trofe gjatë mbretërimit të ish-yllit të tyre.

Sarri fitoi Europa League gjatë një sezoni të tij në krye dhe mesatarisht 0.33 pikë më shumë se pasardhësi i tij, por ishte përgjegjës për 16 ndeshje më pak.

Lampardit iu dha gjashtë muaj më shumë në krye sesa Sarri, i cili u transferua në Juventus dhe fitoi Serie A në sezonin 2019-20.

Nëse krahasoni kthimin e Lampard në Premier League me Maurizio Sarri, trajneri italian përfundoi një vend më lart në sezonin e parë të plotë në krye, por humbi tetë nga 38 ndeshjet e Ligës me Blues.

Skuadra e Lampard humbi 12 herë sezonin e kaluar dhe ka humbur gjashtë tashmë pas 19 ndeshjeve deri më tani këtë edicion, duke qëndruar në pozitën e nëntë në tabelë.

Frank Lampard te Chelsea:

Ndeshje: 84

Pikët për ndeshje: 1.75

Pozicioni i Ligës: 4 (2019-20), 9 (Janar 2020-21)

Kupa FA: Nënkampion (2019-20), Raundi i katërt (2020-21)

Kupa EFL: Raundi i katërt (2019-20 dhe 2020-21)

Champions League: 1/16 (2019-20 dhe 2020-21 *)

Europa League: /

Maurizio Sarri te Chelsea:

Ndeshje: 68

Pikë për ndeshje: 2.08

Pozicioni i ligës: 3 (2018-19)

Kupa FA: Raundi i Pestë (2018-19)

Kupa EFL: Nënkampion (2018-19)

Champions League: /

Europa League: Fitues (2018-19)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat