Arsenal gati të ndalë vrullin e Manchester Cityt

Futboll

Arsenal gati të ndalë vrullin e Manchester Cityt

Më: 21 shkurt 2021 Në ora: 11:11
Arsenal gati të ndalë vrullin e Manchester Cityt

Me 17 fitore radhazi, 12 prej të cilave në kampionat, Manchester City është shkëputur në krye të renditjes së Premier League dhe ka vrarë garën për titullin kampion, teksa dilema e vetme tani është kush do të ndalë ecurinë pozitive të “citizens”.

Pas sfidave ndaj Tottenhamit e Evertonit, të besuarit e Pep Guardiolës do të udhëtojnë sërish drejt Londrës, këtë herë për t’u përballur me Arsenalin, ndoshta i vetmi kundërshtar që në letër mund t’u hapë punë.

“Topçinjtë” drejtohen nga Mikel Arteta, ish ndihmës i Guardiolës te “citizens”, i cili i njeh mirë sekretet e mësuesit të tij, por edhe të futbollistëve kundërshtarë, ndaj do të provojë t’u ndalë vrullin sot.

Për më tepër, Arsenali ka mbetur shumë mbrapa në renditje dhe është e dënuar të fitojë sa më shumë ndeshje, për të siguruar të paktën një vend në zonën europiane të renditjes, pasi në të kundërt sezoni mund të quhej i dështuar.

Interesant është fakti se 7 përballjet e fundit për kampionat janë fituar nga Manchester City, që sot ka në dyshim lojtarin më në formë të momentin, mesfushorin turko-gjerman Ilkay Gundogan, i cili ka shënuar shpesh në javët e fundit.

Sfida mes Arsenalit dhe Tottenhamit do të startojë në orën 17:30 në “Emirates Stadium” dhe do të transmetohet live në ekranin e Supersport 1, ndërsa në mbrëmje do të vijë edhe përballja tjetër e kampionatit anglez, ajo mes Manchester United dhe Necastle.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat