Mbyllen me sukses ndeshjet e UEFA Futsal Champions League në Tiranë

Futboll

Mbyllen me sukses ndeshjet e UEFA Futsal Champions League në Tiranë

Më: 25 gusht 2021 Në ora: 12:17
Mbyllen me sukses ndeshjet e UEFA Futsal Champions League në Tiranë

Janë luajtur ndeshjet e fundit të UEFA Futsal Champions League të vlefshme për fazën kualifikuese të Grupit C, që u zhvilluan në sallën e Parkut Olimpik të Tiranës në kryeqytetin shqiptar.

Në ora 17:00 është zhvilluar ndeshja Utleira – Differdange, që u mbyll me fitoren surprizë 2-4 të skuadrës nga Luksemburgu. Norvegjezët e Utleiras në fakt e nisën mirë sfidën dhe kaluan dy herë në avantazh, por Differdange në të dyja rastet baraspeshoi gjithçka. Në minutat e fundit Differdange firmosi edhe përmbysjen, duke shënuar dy herë e duke vulosur shifrat në 2-4. Protagonisti kryesor ishte sulmuesi Paulo Jorge De Azevedo Silva,i cili shënoi tre nga 4 golat për luksemburgasit. Kjo ishte fitorja e parë e Differdange më grup pas dy humbjesh, ndërkohë që të dyja skuadrat e mbyllën fazën e grupit me 3 pikë të marra nga secila.

Në ndeshjen e dytë përballë u vuna KF Tirana dhe hungarezët e Haladas. Miqtë e nisën mirë ndeshjen dhe gjetën golin e parë me anë të Henrique Diniz De Sousa, ndërsa disa minuta më vonë dyfishojnë me golin e Kevin Nagy. Por Tirana nuk ka ndërmend të dorëzohet dhe arrin të shkurtojë diferencën me golin e Mentor Mejzinit. Ndërkaq, në fund të pjesës së parë hungarezët humbën edhe një penallti, që u prit nga portieri i bardhebluve, Klodian Rrapi.

Minutat e fundit kanë qenë dramatike me Tiranën që sulmonte, por pa gjetur golin.

Në një kundërsulm Droth shënon golin e tretë për Haladas, me Tiranën që reagon shumë shpejt dhe ngushton sërish diferencën me golin e Ramadan Alajt. Haladas ruan deri në epërsinë 3-2 dhe arrin fitoren e tretë, duke e mbyllur grupin në vendin e parë dhe duke u kualifikuar për në fazën tjetër të Futsal Champions League. Tirana e mbylli fazën e grupit me 3 pikë në 3 ndeshje.

Të gjashta ndeshjet e vlefshme për Grupin C të UEFA Futsal Champions League u luajtën në Tiranë në datat 21-24 gusht dhe u organizuan nga Federata Shqiptare e Futbollit. Duhet theksuar se gjithçka ka shkuar në mënyrën më pozitive të mundshme dhe FSHF ka organizuar me sukses ndeshjet e vlefshme për turneun më të rëndësishëm të turneut kontinental për futbollin e sallës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat