Arteta: Është e dhimbshme të shikosh rivalët tanë

Futboll

Arteta: Është e dhimbshme të shikosh rivalët tanë

Më: 16 shtator 2021 Në ora: 21:05
Arteta: Është e dhimbshme të shikosh rivalët tanë

Mikel Arteta thotë se i është dukur ‘e dhimbshme’ të shihet se rivalët e Arsenalit konkurrojnë në Ligën e Kampionëve, ndërsa ata kanë qenë në shtëpi duke u përgatitur për të luajtur me Burnley në Premier League.

Me Chelsea, Liverpool, Manchester City dhe Manchester United që kanë luajtur secili në garat elitare të Evropës në mesjavë, Arteta dëshiron që lojtarët e Arsenalit të përdorin mbrëmjet e tyre të lira si motivim.

“Më dhemb shumë,” tha Arteta. Në ditët e fundit, është e dhimbshme të vendosësh televizorin dhe të shikosh ato skuadra dhe të mos shohësh Arsenalin atje. Është e dhimbshme.

I pyetur nëse kjo duhet të motivojë lojtarët e tij, Arteta shtoi: ‘Njëqind për qind. Unë nuk dua të ulem atje me Arsenalin që është jashtë atyre kompeticioneve. Ne kemi fokusin dhe shkaktari është atje".

Arsenali fitoi ndeshjen e parë të Premier Ligës këtë sezon duke mposhtur Norwich 1-0 fundjavën e kaluar.

Arteta ka paralajmëruar lojtarët e tij për sfidën e fortë që mund të presin të shtunën në ‘Turf Moor’.

“Do të jetë një lojë krejtësisht ndryshe nga ajo kundër Norwich,” tha Arteta. “Aty ku ata duan të marrin ndeshjen, ne do të duhet ta shmangim atë sa më shumë që të jetë e mundur dhe të bëjmë të kundërtën”, përfundoi meanaxheri spanjoll.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat