Liridonë Syla “mbretëresha” e fitores së Dardaneve në Armeni

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 19:46

Shumë raste të humbura për një fitore minimale, por gjithsesi të vlefshme të vashave tona përballë Armenisë, që në këtë ndeshje me tërë arsenalin e tyre e dëshironin fitoren.

Pjesa e parë e ndeshjes kaloi në mbizotërim të vashave të Kosovës, krijuan disa raste por që nuk i kurorëzuan dhe kjo pjesë u mbyll me rezultat të barabartë 0:0. Edhe pjesa e dytë ka nisur me lojë më të mirë nga ana e futbollisteve tona si dhe me humbje të rasteve.

Por, kur po zhvillohej minuta e 87-të erdhi goli i shumëpritur. Një gjuajtje nga këndi i majtë i portës mysafire, të cilën e ekzekutojë Donjeta Halilaj, kurse brenda zonës më së miri u gjend Liridonë Syla, e cila shënoi për rezultatin 0:1 dhe kështu Kosova shënoi fitoren e parë në kualifikimet për Botërorin “Australi&Zelandë e Re 2023”.

Armenia – Kosova 0:1 (0:0)

Stadiumi “ Vazgen Sargsyan” Yerevan
Shikues: disa dhjetëra
Gjyqtarë:Viola Raudzina, Diana Vanga, Marita Vitola e Laura Treimane(LAV-Letoni)
Shënues: Liridonë Syla (87).
K.V.: Ghazaryan e Armeni – Hisenaj e Kosova.
Armenia: Avesyan, Dallakyan, Sarkisian(Kapetzan), A.Avezsan(Aghabian) Ghukasyan, Dolmotova(Astryan), Artin, Yermillon. Aleksanzan, Sakhinova, Ghazaryan(Pizlova) e Klimova.
Kosova: Koleeci, Misini, Hisenaj, Syla, Grajçevci(Avduli), Kryeziu,Memeti, Halilaj, Shala(Limani), Biçkaj(Rexhepi) e Reçica(Musaj).