FFK po e shqyrton tërheqjen nga Komiteti Olimpik i Kosovës

Futboll

FFK po e shqyrton tërheqjen nga Komiteti Olimpik i Kosovës

Nga: Kemajl Goca Më: 28 janar 2022 Në ora: 20:35
FFK po e shqyrton tërheqjen nga Komiteti Olimpik i Kosovës

Federata e Futbollit e Kosovës është e irrituar shumë, që në kategorizim janë në vend të gjashtë në Kategorinë A.

Brenda FFK-së thonë se kjo është e papranueshme!

“SI FFK po  e shqyrtojnë tërheqjen nga Komitetit Olimpik i Kosovës. Botërisht dihet se ku është masoviteti, ku është cilësia, ku është shikueshmëria. Këtë e ka ditur dhe e di Komisioni i KOK-ut dhe Bordi i KOK-ut.

Ne si federatë po e shqyrtojmë tërheqjen nga KOK-u, nuk kemi nevojë të jemi pjesë e një institucioni që nuk i vlerëson rezultatet meritore. Do t’i drejtohemi edhe MKRS-së, edhe Qeverisë së Kosovës, edhe Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe do t’i njoftojmë se me çfarë kritere vendoset në vendin tonë përkatësisht në KOK”, tha një burim brenda FFK-së për gazetën kombëtare “Bota sot”.        

“Me këtë rast, KOK konsideron se i gjithë vlerësimi i komisionit, si në rastin e futbollit, ashtu edhe të të gjitha federatave tjera, është bazuar në Rregulloren 04/2018 për Kategorizimin e Sporteve.

Federatës së Futbollit të Kosovës, i janë vlerësuar të gjitha pikët, në të cilat ka pasur dëshmi, ndërsa nuk i janë vlerësuar dy pikë tek pika e 14-të “Kriteret e ngritjes së kapaciteteve”, me ç’rast nuk ka sjell dëshmi të posedimit të Planit Strategjik, ashtu siç e parasheh Neni 14, Pika 1.1 dhe 2 e Rregullores. 

E njëjta dëshmi i është kërkuar federatës, edhe pas shqyrtimit të dokumentacionit, por që as herën e dytë nuk është sjell!”, thuhet mes të tjera në reagimin e KOK-ut.

Kategoria A
Federata e Xhudos e Kosovës 83.35 
Federata e Volejbollit e Kosovës 79.56
Federata e Karatesë e Kosovës 78.501
Federata e Hendbollit e Kosovës 78.093
Federata e Basketbollit e Kosovës 78.05
Federata e Futbollit e Kosovës 76.61

Kategoria B
Federata e Boksit e Kosovës 65.16
Federata e Mundjes e Kosovës 65.14
Federata e Sportit Shkollor e Kosovës 64
Federata e Atletikës e Kosovës 62,6117
Federata e Pingpongut e Kosovës 60.33
Federata e Notit e Kosovës 54.68
Federata e Gjimnastikës e Kosovës 53.03
Federata e Tenisit e Kosovës  51.42

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat