Lubisha Tumbakoviqit ende po i kujtohet Kosova, kur u godit për tradhti ndaj Malit të Zi!

Futboll

Lubisha Tumbakoviqit ende po i kujtohet Kosova, kur u godit për tradhti ndaj Malit të Zi!

Nga: Kemajl Goca Më: 20 mars 2022 Në ora: 21:33
Lubisha Tumbakoviqit ende po i kujtohet Kosova, kur u godit për tradhti ndaj Malit të Zi!

Lubisha Tumbakoviq është në listën e zezë përgjithmonë nga Mali i Zi. Tumbakoviq e tradhtoi Malin e Zi pak orë para ndeshjes me Kombëtaren e Kosovës pikërisht me 7 qershor të vitit 2019 në ndeshjen e Grupit A të kualifikueseve për Kampionatin Evropian 2020! Mali i Zi nuk e kishte pritur një tradhti nga Tumbakoviq, i cili u largua, sipas tij nuk e njeh Kosovën. 

Lubisha Tumbakoviqit ende po i kujtohet Kosova, kur u godit për tradhti ndaj Malit të Zi!

Mirëpo, malazezët këtë gjest të turpshëm të tij, e goditën fuqishëm duke e shkarkuar!    

Lubisha Tumbakoviq ishte i ftuar në emisionin “Sceniranje” në televizionin ‘Kurir’, ku zbuloi disa budallaqe përkatësisht detaje se si u largua nga Mali i Zi. 

Trajneri serb Lubisha Tumbakoviq ka qenë selektor i Malit të Zi nga janari i vitit 2016 deri në qershor të vitit 2019, kur, siç thotë ai, pati një ndarje të shëmtuar.

Tumbakoviç nuk pranoi të drejtonte Malin e Zi kundër  kombëtares së Kosovës dhe kjo i kushtoi atij me punën e trajnerit te Mal të Zi. Gjithashtu në atë ndeshje nuk luajtën as futbollistët Mirko Ivaniq dhe Filip Stojkoviq.

 “Më vjen keq që u largova nga Mali i Zi dhe më vjen keq që isha trajner i Serbisë””, tha ai.

“Unë u largova nga Mali i Zi shumë i shëmtuar, u largova si dikush që tradhtoi dikë atje në një moment të caktuar, dhe erdha këtu si dikush që është patriot ose nacionalist. Ky është thelbi i tregimit.

Kam ardhur në Mal të Zi me ftesë të Dejan Saviçeviqit për të qenë përzgjedhës, kam dashur të formësoj karrierën time.

A ka gjë më të mirë se të jesh përzgjedhës i vendit tënd? Me Malin e Zi pata një histori fantastike, mediat dhe popullin. Kemi bërë rezultate të mira.

Ajo ndeshje kundër Kosovës ishte ngritur, e vetmja gjë logjike ishte që njëra pjesë patriotike të shprehej. Të paktën kështu mendoja në atëkohë, se ishte kaq e logjikshme - tha Tumbakoviq.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat