Pësoi aksident të rëndë, vdes ish-futbollisti i Real Madridit

Futboll

Pësoi aksident të rëndë, vdes ish-futbollisti i Real Madridit

Më: 14 prill 2022 Në ora: 08:57
Foto ilustrim

Ish-futbollisti kolumbian, Freddy Rincon ka ndërruar jetë në moshën 55 vjeçare pas dëmtimeve të rënda në kokë që i pësoi në një aksident me veturë në qytetin e Calit ditë më parë.

Rincon kishte pësuar lëndime të rënda pasi vetura të cilën po e voziste ishte përplasur me një autobus të hënën, njofton “Sky Sport”.

Laureano Quintero, drejtor i spitalit Imbanaco Clinic në Cali ku Rincon ishte duke u trajtuar, ju tha reporterëve: “Përkundër përkushtimit dhe punës së pandalshme të stafit tonë, Freddy Eusebio Rincon Valencia nuk ia doli dot”, theksoi ai.

Rincon dikur ishte mesfushor që luante për ekipet kolumbiane Santa Fe e America de Cali, ndërsa kishte eksperiencë edhe në Evropë, ku kishte luajtur për Napolin dhe Real Madridin.

Rincon gjithashtu e udhëhoqi ekipin brazilian Corinthians në titullin e parë të Botërorit të Klubeve në vitin 2000.

Ai gjithashtu ishte pjesë e gjeneratës së artë të futbollit kolumbian, i cili mori pjesë në tre Botërorë radhazi, më 1990, 1994 e 1998.

Rincon i kishte realizuar 17 gola për Kolumbinë dhe ishte njëri prej shënuesve në fitoren 5:0 ndaj Argjentinës në kualifikimet e Botërorit, në ndeshjen e zhvilluar në vitin 1993 në Buenos Aires. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat