Kombëtarja shqiptare vazhdon përgatitjet me intensitet

Futboll

Kombëtarja shqiptare vazhdon përgatitjet me intensitet

Më: 3 maj 2022 Në ora: 12:36
Kombëtarja shqiptare vazhdon përgatitjet me intensitet

Kombëtarja shqiptare U-16 për femra vazhdon përgatitjet me intensitet në kuadër të pjesëmarrjes në turneun UEFA Development U-16, që do të zhvillohet në vendin tonë në datat 3-8 maj.

Në këtë turne do të marrin pjesë edhe tre skuadra të tjera e më konkretisht Kosova U-16, Mali i Zi U-16 dhe Kazakistani U-16. Të gjitha ndeshjet e këtij turneu do të zhvillohen në Qendrën Sportive të Ekipeve Kombëtare në Kamëz.

Nën drejtimin e trajnerit Agustin Kola, vajzat kuqezi po zhvillojnë sipas programit seancat stërvitore në kompleksin “Tropikal” në Durrës, ku ekipi është grumbulluar që prej të premtes së kaluar.

Nga 24 vajzat e grumbulluara ka shumë debutuese, mes të cilave është edhe sulmuesja e Tiranës, Klesta Ago, e cila në prononcimin e saj për Fshf.org ndihet e lumtur për ftesën dhe shpreson që me skuadrën të marrë sa më shumë rezultatet të mira në fushën e lojës.

“Është grumbullim im i parë me ekipin Kombëtar dhe jam shumë e lumtur që mora ftesën për të veshur fanellën kuqezi. Shpresojmë të marrim maksimumin nga ndeshjet e turneut dhe t’i fitojmë të treja ndeshjet. Përballë kemi Kosovën, Malin e Zi dhe Kazakistanin, uroj që të tregojmë vlerat tona më të mira në këto sfida. Sigurisht, dëshiroj që ëndrra ime të bëhet realitet dhe një ditë të bëhem pjesë e Kombëtares A të femrave”, – thotë Klesta Ago.

Një tjetër debutuese është edhe mesfushorja e Apolonisë, Xhesika Ndoi, e cila shprehet se ka punuar me shumë përkushtim me qëllim arritjen e synimeve që ia kë vënë vetes dhe uron shumë që me ekipin të marrë rezultate pozitive në turneun UEFA Development.

“Hera e parë dhe për mua që grumbullohem me ekipin Kombëtar U-16, kënaqësia është shumë e madhe për mua. Ndihem shumë mirë me vajzat dhe me stafin teknik. Do të dëshiroja shumë të fitonim tre ndeshjet e turneut dhe të jemi ekipi më i mirë i turneut të UEFA-s. Synimi është që një ditë të luaj me Kombëtaren A. Kam punuar shumë me gjithë zemër e me përkushtim shumë të madh me bindje që një ditë e tillë do të vinte”, tha Ndoi.

Turneu do të nisë më 3 maj, me ndeshjen e parë Shqipëri – Mal i Zi, ndërsa ndeshja e dytë do të jetë ndaj Kosovës më 5 maj. Sfida e tretë dhe e fundit e vajzave kuqezi do të jetë ajo ndaj Kazakistanit më 8 maj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat