Bonucci: Ka pas mjaft raste kur kemi luajtur mirë, por pa fituar dot

Futboll

Bonucci: Ka pas mjaft raste kur kemi luajtur mirë, por pa fituar dot

Më: 3 maj 2022 Në ora: 13:32
Bonucci: Ka pas mjaft raste kur kemi luajtur mirë, por pa fituar dot

“Përjetimi i disa ndeshjeve të rëndësishme nga jashtë si Villarreali apo ‘play-off’ i Italisë ishte shumë i vështirë. Kjo është keqardhja më e madhe e vitit. Tani jam duke bërë mirë dhe dua ta mbyll sezonin në një mënyrë të shkëlqyer”.

Këto janë fjalët e Leonardo Bonucci për Dazn. Mbrojtësi shumëvjeçar i Juventusit, autor i dopietës vendimtare ndaj Venezias, në ditëlindjen e tij të 35-të, ka folur për vështirësitë e hasura në sezonin që po përfundon, për keqardhjet, por edhe për arsyet e kënaqësisë dhe të ardhmen e afërt:

“Ka keqardhje, sepse humbëm pikë gjatë rrugës, të cilat sot do të na kishin lejuar të luftonim për titullin, – vazhdoi Bonucci. – Ne bëmë një gabim dhe duhet të mësojmë prej tij. Shpresojmë të bëjmë diçka më shumë sezonin e ardhshëm në Itali dhe Evropë”.

Për vitin te Milani, një pranim i sinqertë i mbrojtësit: “Juventusi vjen para së gjithash për mua. Ajo zgjedhje u diktua nga arsye zemërimi dhe zhgënjimi, të cilat më pas u anuluan. Ju mësoni nga gabimet dhe sot jam i lumtur që jam shembull për më të rinjtë me këtë fanellë. Shpresoj të jem i tillë edhe për të paktën dy vite të tjera, duke pasur kontratë deri në vitin 2024”.

Kohët e fundit, në qendër të vëmendjes së Juventusit janë kthyer Dusan Vlahovic, edhe pse në një mënyrë jo tamam pozitive: “Dusani duhet të kuptojë se duhet të luajë me më pak furi kur e ka topin në këmbë. Atij i kërkohet ta mbajë topin, duhet të kuptojë se çfarë duhet bërë në disa situata. Ardhja e tij na ka dhënë peshë dhe shumë entuziazëm. Vlahovic ka hequr përgjegjësinë nga të tjerët që kanë përfituar prej kësaj.

Stili i Juventusit? Të gjithë do të dëshironin të luanin lojëra me 80% posedim dhe të argëtoheshin, por ndonjëherë vetëm rezultati ka rëndësi. Do të duhej përzierja e duhur, ndonjëherë ia del dhe herë jo. Këtë sezon ne kemi vuajtur në disa ndeshje, duke marrë pikë në shtëpi. Ka pas mjaft raste kur kemi luajtur mirë, por pa fituar dot”.

Disa fjalë edhe për titullin, në fund: “Duke parë kalendarin, mendoj se Interi, i cili ka ndeshje më të përballueshme, mund ta fitojë atë. Sidoqoftë, ky kampionat tashmë është karakterizuar nga surpriza të mëdha. Është një garë shumë e bukur. Është për të ardhur keq të mos jesh atje, por ne e shijojmë atë si spektatorë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat