Abazi: Na pret dueli i tretë me Taxhikistanin

Më: 5 maj 2022 Në ora: 19:22
Abazi: Tani na pret dueli i tretë me Taxhikistanin

Kombëtarja e Kosovës U16 ka pësuar humbje në ndeshjen e dytë të turneut zhvillimor të UEFA-s që po mbahet në Shkup.

Pas fitores kundër Hondurasit, të përzgjedhurit e Arsim Abazit janë mundur në penallti nga ekipi nikoqir, Maqedonia e Veriut, me shifrat 5:4.

Ndeshja në kohën e rregullt u mbyll baras 1:1. Të parët shënuan vendasit, por më pas gjithçka kaloi në shenjë të futbollistëve tanë, të cilët në vazhdimësi u shfaqën kërëcënues për portën rivale. Golin e barazimit për Dardanët e rinj e shënoi Elvir Gashjani, në minutën e 57-të.

Në bazë të lojës së shfaqur fitorja për futbollistët tanë do të ishte epilog real i kësaj ndeshje, por shpërdorimi i shumë rasteve dhe referimi në nivel jo të duhur ndikoi në rezultat. Në serinë e penalltiëve futbollistët e Maqedonisë së Veriut ishin më me fat. Ndeshjen e fundit Kosova U16 e zhvillon më 8 maj kundër Taxhikistanit.

Përzgjedhësi i kësaj grupmoshe, Arsim Abazi u shpreh i kënaqur me paraqitjen e djelmoshave dardanë.

“Paraqitja e ekipit tonë ishte shumë e mirë, por u dëmtuam shumë nga gjyqtarët. Për dallim nga ndeshja e parë, kësaj radhe angazhimi dhe përkushtimi i djelmoshave tonë ishte shumë i lartë. Krijuam aksione të mira dhe shumë raste para portës kundërshtare, por fati nuk ishte me ne.

Tani na pret dueli i tretë me Taxhikistanin, e ku duhet të shikojmë ta përshatim ekipin për shkak të rregullave të turneut, pasi secili lojtar duhet të ketë 90 minuta angazhim në tri ndeshje”, ka thënë Abazi.