Dy penallti të humbura, një karton i kuq, dy dëmtime…

Futboll

Dy penallti të humbura, një karton i kuq, dy dëmtime…

Më: 18 maj 2022 Në ora: 13:58
Dy penallti të humbura, një karton i kuq, dy dëmtime…

Nuk do të ketë një derbi të Parisit mes PSG-së dhe Paris FC në elitën e futbollit francez, Ligue 1, as gjatë sezonit 2022-2023. Nëse PSG vazhdon të jetë skuadra për t’u mundur në kampionatin elitar të Francës, Paris FC u ndal përsëri në play-off, duke humbur sërish mundësinë për t’u ngjitur në Ligue 1.

Kjo skuadër mori shumë vëmendje gjatë vitit 2020, pas Fondi i Bahreinit mori përsipër financimin e saj. Mbërriti për herë të tretë në play off-in e Ligue 2 në katër sezonet e fundit, por u eliminua që në raundin e parë. Përvoja e kundërshtarit edhe në këtë rast bëri diferencën.

Sigurisht që ndeshja që eliminoi Paris FC nuk ishte normale. Ndaj Sochaux, që u kualifikua për në raundin tjetër, parizienët shfaqën shumë probleme.

Në minutën e katërt, Paris FC pati një shans për të kaluar në avantazh, por Name gaboi nga 11 metra distancë.

Paris FC megjithatë e gjeti golin e 1-0 me prekjen e Siby: entuziazëm i madh, por ende kishte ende lojë. Penalltia e dytë e ditës, e fishkëllyer në 14′ për një faull të Aaneba, nuk e mbylli lojën: Alfarela ashtu siç ndodhi më herët me shokun e tij të skuadrës, gaboi. Numri 25 i Paris FC zgjodhi këndin e majtë, por goditi jashtë. Terreni i keq nuk lejonte një futboll cilësor, gabimet nga skuadra pariziene ishin të shumta.

Dita e mallkuar nuk u mbyll me dy penalltitë e gabuara: Name, ndoshta për shkak të kushteve të këqija të terrenit, rrëshqiti fort në mesfushë, duke shkaktuar një faull të rëndë. Arbitri i nxjerr kartonin e kuq pas dy të verdhëve.

Në epërsi, me dy penallti të humbura dhe me një lojtar më pak, Paris FC iu dëmtuan edhe dy lojtarë të rëndësishëm, Lopez e Bamba.

I shkatërruar nga faktorët negativë, skuadra vendase pësoi dy gola, një në fundin e pjesës së parë (Ambri) dhe tjetrin në kohën shtesë (Teixeira Maxime). Më ters se kaq nuk mund të shkonte.

Trajneri i Paris FC, Thierry Laurey, e kishte të vështirë të fliste për këtë disfatë:

“Name kishte marrë një karton të verdhë, duhet ta kishte kontrolluar veten. Nuk e di se si arritëm ta humbnim një ndeshje të tillë, kishim gjithçka në dorë. Pas 15 minutash, loja duhej të ishte mbyllur. Do të përpiqemi të përmirësohemi më tej për sezonin e ardhshëm. Na mungon profesionalizmi ndonjëherë.”

Një lojë që mund të kishte përfunduar lehtësisht 4-0 në pjesën e parë, u humb 2-1. Ëndrra, edhe një herë, shtyhet për vitin tjetër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat